ΕΡΕΥΝΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤOY ΣΤ1? ΤMHMATOΣ «ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ»

ΠΑΙΔΙΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑΤα παιδιά του Στ1 τμήματος του σχολείου μας με το δάσκαλό τους, κ. Ανδρέου Νικόλαο, διεξήγαγαν μια έρευνα για τα παιδικά ατυχήματα. Η αφορμή για την εργασία αυτή ήταν η ενότητα «Ατυχήματα» στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας, την οποία την συνδύασαν και με το μάθημα των Μαθηματικών και την ενότητα «Συλλογή και επεξεργασία δεδομένων».
Αρχικά, κατασκεύασαν ένα ερωτηματολόγιο που το μοίρασαν σε όλα τα παιδιά του σχολείου μας. Στη συνέχεια και αφού συγκέντρωσαν τα απαντημένα ερωτηματολόγια (194 στο σύνολό τους), δουλεύοντας σε ομάδες των τεσσάρων ατόμων, ταξινόμησαν τα δεδομένα, τα επεξεργάστηκαν με τη βοήθεια των Νέων Τεχνολογιών (Excel) και διατύπωσαν τα συμπεράσματα.

Σας επισυνάπτουμε το ερωτηματολόγιο και τα αποτελέσματα της έρευνας των ΜΙΚΡΩΝ ΜΑΣ ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ.

ΕΡΕΥΝΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΗΣ ΣΤ-1

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ

Αποτελέσματα της έρευνας για τα παιδικά ατυχήματα

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά και τον συντονιστή δάσκαλό τους για την ερευνητική τους εργασία.