You are currently browsing the 12ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας blog archives for Νοέμβριος, 2015.

Archive for Νοέμβριος, 2015

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΣΤ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 12ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΒΕΡΟΙΑΣ ΣΤΟ ΚΠΕ ΝΑΟΥΣΑΣ

Οι μαθητές των τμημάτων της ΣΤ τάξης του 12ου Δ.Σ Βέροιας στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος που εκπονούν με τίτλο: « Ο ΑΓΙΟΣ ΒΛΑΣΙΟΣ, ΕΝΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ» παρακολούθησαν το πολιτιστικό-περιβαλλοντικό πρόγραμμα που προσφέρει το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Νάουσας με τίτλο «Κλωστές και νήματα στα αδράχτια της βιομηχανικής Νάουσας» πρόγραμμα προσαρμοσμένο στην ηλικιακή ομάδα των μαθητών το οποίο εστιάζεται στην επίδραση του ανθρώπου στο φυσικό περιβάλλον, τη χρήση των υδάτινων πόρων ως πηγή ενέργειας με σεβασμό στη φύση, τη πολιτιστική κληρονομιά και τη αειφόρα ανάπτυξη ιδωμένα μέσα από το τρίπτυχο κοινωνία ? περιβάλλον- οικονομία.

Οι εκπαιδευτικοί?συντονιστές του προγράμματος γνωρίστηκαν με τους μαθητές/τριες στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Κέντρου. Ακολούθησε ο καταιγισμός ιδεών, η κατασκευή του εννοιολογικού χάρτη και η συζήτηση και προβολή παρουσίασης για την βιομηχανικά κληρονομιά. Στη συνέχεια οι μαθητές συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς Τουτουντζίδη Παύλο, Κουτσαμπασόπουλο Αντώνη και Σαραντοπούλου Μαίρη επισκέφθηκαν τον κυλινδρόμυλο «Ματθαίου», και την περιοχή Πουλιάνα.

Περπάτησαν στις όχθες του ποταμού Αράπιτσα που λειτούργησε ως πηγή ζωής και οικολογικής ενέργειας τροφοδοτώντας με υδροστροβιλική ενέργεια τα εργοστάσια που χτίστηκαν για αυτό το λόγο κοντά στις όχθες του μετατρέποντας τη Νάουσα του 19ου και 20ου αιώνα σε ακμάζουσα βιομηχανική περιοχή με πλήθος τεχνολογικών καινοτομιών προσφέροντας στους κατοίκους της εργασία και ευμάρεια. Οι μαθητές περπάτησαν στη περιοχή Μπατάνια, γνώρισαν τον Μύλο του «Ράιου» και τον κυλινδρόμυλο του «Μάκη», το πολυχώρο πολιτισμού «Βέτλανς» όπου συμπλήρωσαν ειδικά φύλλα εργασίας προετοιμασμένα από την παιδαγωγική ομάδα του ΚΠΕ Νάουσας.

Ο δάσκαλος του ΣΤ2 τμήματος
Τουτουντζίδης Παύλος

.

Στο οινοποιείο Δαλαμάρα Νάουσας

Ένας περίπατος στο Νυμφαίο της Μίεζας και τη Σχολή Αριστοτέλη

Το Νυμφαίο της Μίεζας κοντά στον Κοπανό Ημαθίας επισκέφθηκαν στις 4/11/2015 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης με τις δασκάλες τους, Λώτη Παναγιώτα, Σιδεροπούλου Αγνή κια Σιδηροπούλου Ελένη. Εκεί βρίσκεται το φυσικό ιερό των Νυμφών, το Νυμφαίο της Μίεζας. Είναι ένας τόπος μυθικός, ιερός και συνάμα ιστορικός. Η Μίεζα ήταν ξακουστή για τα νερά, τους κήπους της, την εξαιρετική ομορφιά της καθώς και το ονομαστό Νυμφαίο της. Το πηγαίο νερό είναι διαυγές και ο τόπος ιδανικός για τη λατρεία των Κρηναίων ή Ναϊάδων Νυμφών.

Η πλούσια πανίδα και η χλωρίδα και λίγο πιο κάτω η λίμνη του Βορβόρου αποτέλεσαν χώρο εκπαίδευσης για τον Αλέξανδρο που μακριά από την κουστωδία του παλατιού εντρυφούσε στην ελληνική παιδεία, προνομιούχος δέκτης της κληρονομιάς σπουδαίων φιλοσόφων. Το κτίριο χρησιμοποιήθηκε για τη λειτουργία της σχολής για τέσσερα χρόνια. Ο Αριστοτέλης με το μαθητή του Θεόφραστο παρέμεινε εκεί για άλλα δυο χρόνια και ασχολήθηκε με το συγγραφικό και ερευνητικό του έργο.