You are currently browsing the 12ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας blog archives for Σεπτέμβριος, 2021.

Archive for Σεπτέμβριος, 2021

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΕΤΙΚΟΥ ΚΡΟΥΣΜΑΤΟΣ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ

Οι ενδιαφερόμενοι γονείς μπορείτε να διαβάσετε στον παρακάτω σύνδεσμο την με αρ. πρωτ. 118653/ΓΔ4/22.09.2021 εγκύκλιο που μάς απεστάλη για τις ενέργειές μας στην περίπτωση επιβεβαιωμένου κρούσματος στο σχολείο μας.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ΅Σ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΟΔΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΔΗΜΙΑ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΟΔΥ : ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ

Άσκηση εκκένωσης σχολικού κτηρίου για την περίπτωση σεισμού

Με στόχο την ετοιμότητα εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών σε περίπτωση σεισμού έγινε σήμερα 21.09.2021 η πρώτη άσκηση εκκένωσης του σχολικού μας κτηρίου. Οι  μαθητές/τριες είχαν ενημερωθεί από τους εκπαιδευτικούς για τις απαιτούμενες ενέργειές μας σε πρίπτωση έκτακτης ανάγκης, μελέτησαν στα τμήματα το αναρτημένο υλικό του ΟΑΣΠ, μελέτησαν τις κατόψεις του κτηρίου και τη σειρά που ακολουθούμε κατά την εκκένωση στο σχολείο μας καθώς και ότι κατά τη διάρκεια του ημερήσιου προγράμματος θα πραγματοποιούσαμε την άσκηση.

Η άσκηση έγινε με επιτυχία ενώ επισημάνθηκαν από τους/τις εκπαιδευτικούς λεπτομέρειες που βελτιώνουν το σχέδιο εκκένωσης.

1. 20211020 090424. Α
  2. 20211020 090519 Α
  3. 20211020 090450 Α
  4. 20211020 090458 (1) Α
  5. 20211020 090519 Α

Έναρξη νέας σχολικής χρονιάς 2021-2022 _ ΑΓΙΑΣΜΟΣ _ Τρόπος λειτουργίας

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ, o αγιασμός για την έναρξη του νέου σχολικού έτους 2021-2022 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 και λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης διασποράς του ιού COVID-19 o καθιερωμένος αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου, με εκπροσώπους εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών.

Επομένως οι μαθητές/τριες του Σχολείου μας θα προσέλθουν τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 στις 8.15 π.μ. στο σχολείο μας και μετά την τέλεση του αγιασμού στις 8.30 π.μ. από τον ιερέα θα αποχωρήσουν με την ευθύνη και συνοδεία του γονέα/κηδεμόνα (περίπου 9.30 π.μ.).

Αναφορικά με την κατανομή των παιδιών της Α΄τάξης σε τμήματα, αυτή θα γίνει με παρουσία της Διευθύντριας και των διδασκαλισσών της Α΄τάξης μέσα στο κτήριο του σχολείου μετά την προσέλευση των παιδιών. Οι γονείς ΔΕΝ θα παρευρίσκονται.

Ειδικότερα για τα Δημοτικά η εγκύκλιος προβλέπει:

• Κατά την έναρξη των μαθημάτων, τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 και λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης διασποράς του ιού COVID-19 o καθιερωμένος αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου, με εκπροσώπους εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών.
  • Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στις σχολικές μονάδες στις 8.15’ και θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του αγιασμού σύμφωνα με τον προγραμματισμό του κάθε σχολείου που θα περιλαμβάνει οδηγίες για θέματα που αφορούν στα μέτρα πρόληψης της διασποράς του ιού, στην ορθή χρήση της μάσκας σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ, στην εφαρμογή του ωρολογίου προγράμματος, στη διανομή των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς ανά θρανίο και στη γενικότερη λειτουργία του σχολείου. Παρακαλούμε τα παιδιά να έχουν μαζί τους τη σχολική τσάντα.
  • Η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Εξαιρούνται του μέτρου, τα παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου.
  • Η είσοδος των μαθητών/μαθητριών στο σχολείο γίνεται με επίδειξη και όχι προσκόμιση βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος.
  • Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα.
  • Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Ο δεύτερος έλεγχος, συστήνεται να διενεργείται την 3η ημέρα μετά τον πρώτο σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 53950/4-9-2021 (Β ́4054) ΚΥΑ.
  • Η σωστή χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας (υφασμάτινης ή απλής χειρουργικής) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες σε όλες τις τάξεις, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων.
  • Χρήση μάσκας δεν πρέπει να γίνεται κατά το μάθημα της γυμναστικής ή όταν τα παιδιά έχουν έντονη σωματική άσκηση, οπότε πρέπει να τηρούνται οι απαραίτητες αποστάσεις καθώς και κατά τη διάρκεια της σίτισης.
  • Απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή στη σωστή χρήση της μάσκας από τα παιδιά. Η αποτελεσματική εφαρμογή της μάσκας σε διάφορα επίπεδα των εκπαιδευτικών βαθμίδων προϋποθέτει τη συνεκτίμηση των αναπτυξιακών δεξιοτήτων των παιδιών και τη συστηματική εκπαίδευσή τους στις ορθές διαδικασίες εφαρμογής και απόρριψης όπως και την καθοδήγηση και ενεργητική επίβλεψη της συμμόρφωσης σε αυτές.

Ευχόμαστε σε όλους και όλες ευλογημένη σχολική χρονιά με υγεία, φώτιση και αγάπη!

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Θεοδώρα Γούτση