You are currently browsing the 12ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας blog archives for Νοέμβριος, 2019.

Archive for Νοέμβριος, 2019

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ιερά Μονή Παναγίας Δοβρά

• Στις 14 Νοεμβρίου 2019 οι μαθήτριες και οι μαθητές της Στ΄ τάξης επισκέφθηκαν με τη συνοδεία των δασκάλων τους την Ιερά Μονή Παναγίας Δοβρά και τη Σχολή Αγιογραφίας που λειτουργεί μέσα στον χώρο της Μονής. Μόλις φτάσαμε στο προαύλιο του Μοναστηριού μάς υποδέχθηκε ο πατήρ Δαβίδ, ο οποίος μάς μίλησε για την ιστορία της Μονής και την συμβολή της στον Αγώνα για την ελευθερία. Στη συνέχεια μάς μίλησε για τον Άγιο Λουκά τον ιατρό και προσκυνήσαμε την θαυματουργή εικόνα της Παναγίας Δοβρά και τα ιερά λείψανα του Αγίου.
  • Στη συνέχεια πήγαμε στον χώρο της Σχολής Αγιογραφίας. Εκεί η κ. Ειρήνη η αγιογράφος μάς μίλησε για το έργο του αγιογράφου κια μάς καθοδήγησε να δημιουργήσουμε ένα δικό μας ομαδικό έργο για την τάξη μας.
  • Ακολούθησε χρόνος ξεκούρασης και δράσης στον καταπράσινο χώρο της Μονής. Ήταν μια καταπληκτική εμπειρία. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα για την φιλοξενία στην Ιερά Μονή τον π. Δαβίδ και την κ. Ειρήνη.
    1. P1030037α
    2. P1030043α
    3. P1030039α
    4. P1030064α
    5. P1030060α

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην έκθεση “Τα ορυκτά και ο άνθρωπος”

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ τάξης επισκέφθηκαν την έκθεση “ΤΑ ΟΡΥΚΤΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ¨ που διοργάνωσε το  Αριστοτέλειο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας και το Σύνδεσμο Μεταλλευτικών Επιχειρήσεων (ΣΜΕ). Η έκθεση λειτούργησε στο νέο κτίριο του Μουσείου, στο λιμάνι (Προβλήτα Α΄).

Η επίσκεψη αποτέλεσε αρχικά ένα μάθημα ιστορίας, ιστορίας των ορυκτών από ην αρχαιότητα και σύσδεσής τους με την τεχνολογία και την εξέλιξη της επιστήμης. Νοιώσαμε πως τα ορυκτά αποτελούν μέρος της ζωής μας και καταλάβαμε πόσο σημαντικά είναι για τον άνθρωπο. Διαπιστώσαμε ότι βρίσκονται παντού γύρω μας. Εντυπωσιαστήκαμε από τα εκθέματα που είδαμε στους διαδραστικούς πίνακες. Σπάνια μέταλλα και κοσμήματα διακοσμούσαν την έκθεση. Τέλος, παρακολουθήαμε μια 50λεπτη ταινία γύρω από τη θεματική έκθεση. Η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη ήταν πολύ ενδιαφέρουσα, πρωτότυπη και αξιόλογη. Ιδιαίτερα καταρτισμένοι/ες οι φοιτητές και οι φοιτήτριες του Α.Π.Θ. που μάς ξενάγησαν στην έκθεση. Τούς ευχαριστούμε για την ενδιαφέρουσα εμπειρία που μάς παρείχαν.

<?php echo do_shortcode("

"); ?>

ΑΝΑΒΟΛΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ ΤΗΣ Γ’ ΤΑΞΗΣ

Αγαπητοί/ές γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών της Γ’ τάξης

Σας ενημερώνουμε ότι η προγραμματισμένη εκπαιδευτική επίσκεψη για την Παρασκευή 8/11/2019 των μαθητών/τριών της Γ’ τάξης στο εργοστάσιο Κανδύλα Πατρίδος και τις αθλητικές εγκαταστάσεις Μακροχωρίου αναβάλλεται εξαιτίας των καιρικών συνθηκών και θα πραγματοποιηθεί σε νεότερη ημερομηνία για την οποία θα ενημερωθείτε εγκαίρως.

Παρακαλούμε αύριο 8.11.2019 τα παιδιά να προσέλθουν κανονικά στο σχολείο για μάθημα με τις σχολικές τσάντες τους.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Γούτση Θεοδώρα