You are currently browsing the 12ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας blog archives for Οκτώβριος, 2020.

Archive for Οκτώβριος, 2020

Εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο του Μακεδονικού Αγώνα στο σχολείο μας

Κάθε χρόνο τη δεύτερη εβδομάδα του Οκτωβρίου, με επίκεντρο την 13η Οκτωβρίου (ημέρα θανάτου του Παύλου Μελά), εορτάζεται η επέτειος του Μακεδονικού Αγώνα. Στο σχολείο μας όλη την εβδομάδα εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες ασχολήθηκαν με τον Μακεδονικό Αγώνα. Συζητήσεις, παρακολουθήσεις ταινιών, τραγούδια, εικαστικές δημιουργίες γέμισαν τις αίθουσες και κέντρισαν το ενδιαφέρον μικρών και μεγάλων.

Το πρωί της Πέμπτης 15.10.2020 μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης με την επιμέλεια των υπεύθυνων δασκάλων των τμημάτων, οργάνωσαν και παρουσίασαν σχετική εορταστική εκδήλωση στον αύλειο χώρο του σχολείου μας. Λόγω των μέτρων για την πανδημία, τα παιδιά των υπολοίπων τμημάτων έμειναν στις αίθουσες και από εκεί μόνον άκουγαν την εκδήλωση μέσω της μικροφωνικής εγκατάστασης του σχολείου, η οποία είναι συνδεδεμένη με όλους τους χώρους του κτηρίου.

Τα παιδιά της Ε΄ τάξης τηρώντας τα μέτρα (αποστάσεις και μάσκες) παρουσίασαν μια αξιόλογη εκδήλωση. Αρχικά μετά την προλόγηση από τη Διευθύντρια για την επέτειο του Μακεδονικού Αγώνα και τη σημασία του, δυο μαθητές αφηγήθηκαν το χρονικό του ένοπλου αγώνα ενάντια στην επικράτηση των Βουλγάρων στην Μακεδονία μας (1904-1908) με την ενδιαφέρουσα μορφή διαλόγου (παππού μακεδονομάχου και εγγονού).

Στη συνέχεια ακούστηκαν κείμενα και αποσπάσματα γεγονότων που αφορούσαν σημαντικές πρωταγωνιστικές μορφές του αγώνα: Παύλο Μελά, Τέλλο Άγρα, καπετάν Κώττα, μητροπολίτη Γερμανό Καραβαγγέλη κλπ.

Ιδιαίτερα συγκινητική ήταν η αφήγηση μαθήτριας για τη συμμετοχή νεαρών διδασκαλισσών στον Μακεδονικό Αγώνα και μιας ιδιαίτερης αναφοράς στην προσφορά της ηρωίδας δασκάλας Βελίκας Τράικου και το μαρτυρικό τέλος της. Νεαρές δασκάλες δεκαεφτά έως είκοσι χρονών μεταμορφώθηκαν κατά τη διάρκεια του αγώνα σε εθναποστόλους. Πολλά μάτια δάκρυσαν από την απαγγελία της μαθήτριας για την προσφορά των γυναικών μακεδονομάχων στον αγώνα. Τονίστηκε, επίσης, και η προσφορά των ιερέων και αρχιερέων. Ιερείς και δάσκαλοι έγιναν τότε τα στηρίγματα του Γένους.

Η κ. Κουρκούλη Ειρήνη, μουσικός του σχολείου μας, συνόδευσε τα παιδιά στα τραγούδια που ακούστηκαν. Ιδιαίτερα συγκινεί κάθε χρόνο τα παιδιά το τραγούδι για τον θάνατο του Παύλου Μελά αλλά και με ιδιαίτερο ενθουσιασμό τραγούδησαν και άλλα τραγούδια για τη Μακεδονία μας και τον αγώνα.

Η εκδήλωση έκλεισε με πολλές ευχές από τη Διευθύντρια για τη διατήρηση από εμάς του αγαθού της ελευθερίας και του θυσιαστικού πνεύματος των προγόνων μας. Τόνισε πως ο Μακεδονικός Αγώνας τέλειωσε με την απελευθέρωση της Μακεδονίας και πως από τότε οι δυο λαοί ζούμε με πνεύμα ειρηνικής συνύπαρξης και φιλίας. Ευχήθηκε αυτό το πνεύμα να διατηρηθεί στους αιώνες. Ωστόσο, οφείλουμε να συντηρούμε την εθνική μνήμη για να διδασκόμαστε από τα ιστορικά γεγονότα και να οικοδομούμε για εμάς και τα παιδιά μας έναν κόσμο ειρηνικό και γαλήνο. Η γιορτή ολοκληρώθηκε με τον εθνικό ύμνο της πατρίδας μας.

1. PA151216Α
  2. PA151208Α