You are currently browsing the 12ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας blog archives for Μάρτιος, 2012.

Archive for Μάρτιος, 2012

Τα ζώα – Les animaux

Βρείτε ποια ζώα είναι :

• le chien
  • le chat
  • le canari
  • le poisson rouge
  • le hamster
  • la tortue

Οι γραμματοζωγραφιές μας με τα ζώα :

Tα αξιοθέατα του Παρισιού – Les monuments de Paris

Είδαμε ένα βίντεο με τα αξιοθέατα του Παρισιού. Ήταν καταπληκτικό !

C’ est super!

Πατήστε εδώ για να τα δείτε κι εσείς!

les monuments de Paris

Και μετά το διασκεδάσαμε : κάναμε αφίσες με φωτογραφίες και φυσικά … ζωγραφίσαμε.

Θαυμάστε !!!

Kdenlive ? Πως δημιουργώ βίντεο (Video) με υπότιτλους

Το πρόγραμμα kdenlive αποτελεί ένα ελεύθερο λογισμικό ανοικτού κώδικα για το λειτουργικό σύστημα Linux. Με το kdenlive μας δίνεται η δυνατότητα να δημιουργήσουμε video με ήχο και υπότιτλους χωρίς να χρειαστεί να μπούμε στη διαδικασία να αγοράσουμε κάποιο εμπορικό λογισμικό για αυτό το σκοπό ή ακόμα χειρότερα να το κατεβάσουμε σπασμένο.

Το παρακάτω βίντεο διάρκειας 1:30” λεπτού δημιουργήθηκε με το kdenlive. Επέλεξα να δημιουργήσω ένα μικρό αφιέρωμα στον ζωγράφο Paul Klee (1879-1940).Έτσι, κατέβασα από το διαδίκτυο εικόνες με φωτογραφίες και πίνακες του ζωγράφου καθώς και βιογραφικά στοιχεία.

Untitled from Eleni Psara on Vimeo.

Read the rest of this entry »

1821- O ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Πηγή:http://www.youtube.com/watch?v=ZFvMq7Xyj0g&feature=related

Πηγή: http://www.youtube.com/watch?v=ubRiy-cY278&feature=related

Πηγή: http://www.youtube.com/watch?v=D5c-HLHQgKk&feature=related

Στρώθηκε το σαρακοστιανό τραπέζι!

Το σαρακοστιανό τραπέζι στρώθηκε στην Α1 τάξη. Όλοι έφεραν κάτι νηστίσιμο και το μοιράστηκαν με τους υπόλοιπους. Νόστιμη λαγάνα ζύμωσε με τα χεράκια της η δασκάλα του τμήματος κ. Καπετανάκη Εύη. Νηστίσιμους μεζέδες όπως νόστιμο ταραμά, ελιές, νηστίσιμα πιτάκια, χαλβά, κριστίνια, ψωμί, παστέλια κ.ά  έφεραν τα παιδιά και τα μοιράστηκαν μεταξύ τους. Όλα ήταν πολύ νόστιμα! Μίλησαν για την έννοια της νηστείας και τη σημασία της.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ

Το Υπουργείο Παιδείας καθιέρωσε την 6η Μαρτίου ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο. Παράλληλα η ημέρα αυτή αποτελεί αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς των σχολείων όλης της χώρας, ώστε να ανταλλάξουν τις σκέψεις τους, πληροφορίες, ιδέες και να ενεργοποιηθούν με δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών,  ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Σειρά εκδηλώσεων και δράσεων κατά της ενδοσχολικής βίας (bullying) πραγματοποιούνται στα σχολεία όλης της χώρας, με αφορμή την «Ημέρα κατά της σχολικής βίας«, που έχει καθιερώσει η ελληνική πολιτεία. Στο πλαίσιο αυτό έγιναν και στο Σχολείο μας ανάλογες δράσεις.

Δείτε τις σχετικές εικόνες από τις δράσεις αυτές.

Ενδιαφέροντες σύνδεσμοι:

– Ενδοσχολική Βία Και Εκφοβισμός (Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.)

– Δραστηριότητες στην τάξη για την πρόληψη του εκφοβισμού και της βίας μεταξύ των μαθητών (Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.)

– Μηχανισμός Άμεσης Παρέμβασης για την αντιμετώπιση και πρόληψη της σχολικής βίας και του εκφοβισμού (ΥπΔΒΜΘ)

– Σύντομος Οδηγός των τεχνικών διαχείρισης του θυμού (Λ. Α. Βλαχόπουλος, σχολικός ψυχολόγος)

– «Eκφοβισμός και Bία στο σχολείο» ? δραστηριότητες (Άννα Παππά, δασκάλα)

– Δίκτυο κατά της βίας στο σχολείο

Μάρτιος – mars 2012

Κυριακή της Ορθοδοξίας

Λέγεται Κυριακή της Ορθοδοξίας, γιατί γιορτάζουμε την αναστήλωση των αγίων Εικόνων και το θρίαμβο της Ορθοδόξου Πίστεως κατά της φοβερής αιρέσεως των Εικονομάχων, των αιρετικών, δηλαδή εκείνων που δε δέχονταν να τιμούν τις άγιες Εικόνες: “Για εκατό και πλέον χρόνια διαταράχθηκε η Εκκλησία με διωγμούς από κακόδοξους εικονομάχους. Πρώτος υπήρξε ο αυτοκράτορας Λέων ο Ίσαυρος και τελευταίος ο Θεόφιλος, άνδρας της αγίας Θεοδώρας, η οποία μετά το θάνατο του συζύγου της ανέλαβε την εξουσία και στερέωσε πάλι την Ορθοδοξία μαζί με τον Πατριάρχη Μεθόδιο. Η Βασίλισσα Θεοδώρα διακήρυξε δημόσια ότι ασπαζόμεθα τις Εικόνες, όχι λατρευτικά, ούτε ως Θεούς, αλλά ως εικόνες των αρχετύπων. Την πρώτη Κυριακή των νηστειών το έτος 843, η Θεοδώρα μαζί με το γιό της αυτοκράτωρα Μιχαήλ, λιτάνευσαν και αναστήλωσαν τις άγιες εικόνες μαζί με τον κλήρο και το λαό. Από τότε γιορτάζουμε κάθε χρόνο την ανάμνηση αυτού του γεγονότος, γιατί καθορίστηκε οριστικά ότι δε λατρεύουμε τις Εικόνες, αλλά τιμούμε και δοξάζουμε όλους τους Αγίους που εικονίζουν και λατρεύουμε μόνο τον εν Τριάδι Θεό. Τον Πατέρα, τον Υιό και το Άγιο Πνεύμα και κανένα άλλο είτε Άγιο είτε Άγγελο”.