ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ

Το Υπουργείο Παιδείας καθιέρωσε την 6η Μαρτίου ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο. Παράλληλα η ημέρα αυτή αποτελεί αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς των σχολείων όλης της χώρας, ώστε να ανταλλάξουν τις σκέψεις τους, πληροφορίες, ιδέες και να ενεργοποιηθούν με δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών,  ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Σειρά εκδηλώσεων και δράσεων κατά της ενδοσχολικής βίας (bullying) πραγματοποιούνται στα σχολεία όλης της χώρας, με αφορμή την «Ημέρα κατά της σχολικής βίας«, που έχει καθιερώσει η ελληνική πολιτεία. Στο πλαίσιο αυτό έγιναν και στο Σχολείο μας ανάλογες δράσεις.

Δείτε τις σχετικές εικόνες από τις δράσεις αυτές.

Ενδιαφέροντες σύνδεσμοι:

– Ενδοσχολική Βία Και Εκφοβισμός (Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.)

– Δραστηριότητες στην τάξη για την πρόληψη του εκφοβισμού και της βίας μεταξύ των μαθητών (Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.)

– Μηχανισμός Άμεσης Παρέμβασης για την αντιμετώπιση και πρόληψη της σχολικής βίας και του εκφοβισμού (ΥπΔΒΜΘ)

– Σύντομος Οδηγός των τεχνικών διαχείρισης του θυμού (Λ. Α. Βλαχόπουλος, σχολικός ψυχολόγος)

– «Eκφοβισμός και Bία στο σχολείο» ? δραστηριότητες (Άννα Παππά, δασκάλα)

– Δίκτυο κατά της βίας στο σχολείο