You are currently browsing the 12ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας blog archives for Νοέμβριος, 2020.

Archive for Νοέμβριος, 2020

Λειτουργία σχολείων από Δευτέρα 16/11/2020

Σας ενημερώνουμε ότι με απόφαση του ΥΠΑΙΘ από τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2020 και για δύο εβδομάδες αναστέλλεται η δια ζώσης λειτουργία των νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολείων όλης της χώρας.

Διαβάστε αναλυτικά ΕΔΩ: https://www.minedu.gov.gr/news/47002-15-11-20-12-xrisimes-erotiseis-kai-apantiseis-gia-ti-leitourgia-dimotikon-kai-nipiagogeion-apo-deftera

Ωστόσο, στα δημοτικά σχολεία θα λειτουργήσει η εξ αποστάσεως εκπαίδευση με δύο αλληλένδετους τρόπους: Με την εκπαιδευτική τηλεόραση και τη σύγχρονη τηλεκπαίδευση.

Εκπαιδευτική τηλεόραση: Από τη Δευτέρα 16.11.2020 το πρωί στις 9 π.μ. θα αρχίσουν να προβάλλονται από την ΕΡΤ2 τηλεοπτικά μαθήματα για μαθητές/τριες δημοτικού.

Σύγχρονη τηλεκπαίδευση: Από τη Δευτέρα, οι διευθύνσεις των σχολείων σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς, θα καταρτίσουν πρόγραμμα σύγχρονης τηλεκπαίδευσης και θα κάνουν τις απαραίτητες δοκιμές.

Η τηλεκπαίδευση θα ξεκινήσει την Τετάρτη 18/11/2020. Θα είναι υποχρεωτική, η κάθε διδακτική ώρα θα έχει διάρκεια 30’ και θα πραγματοποιείται από τις 2.10 έως τις 5.20 μ.μ. για τα δημοτικά σχολεία συμπεριλαμβανομένων σύντομων διαλειμμάτων.

Για τον λόγο αυτό σας ενημερώνουμε:

1. Το πρόγραμμα της εξ αποστάσεως διδασκαλίας θα το λάβετε στα προσωπικά σας email μόλις συνταχθεί. Καθημερινά τα παιδιά θα παρακολουθούν πέντε (5) διδακτικές ώρες (30 λεπτών). Για την καθεμιά ώρα θα λάβετε τον σύνδεσμο του εκπαιδευτικού που διδάσκει στην ώρα και πατώντας τον θα εισέρχεται ο/η μαθητής/τρια στην ψηφιακή αίθουσα. Για τη σύνδεση αυτή ΔΕΝ απαιτούνται κωδικοί.

2. Παράλληλα οι εκπαιδευτικοί θα αναρτούν απαραίτητο υλικό στις πλατφόρμες eclass ή e-me στις οποίες εισέρχεσθε με τους κωδικούς που έχουν αποκτήσει τα παιδιά από το ΠΣΔ.

3. Σας ενημερώνουμε ότι η παρακολούθηση των μαθημάτων είναι υποχρεωτική.

4. Για οποιαδήποτε διευκρίνιση παρακαλούμε να επικοινωνείτε μόνον ηλεκτρονικά (μέσω email) με το σχολείο (12dimver@sch.gr).

5. Εξαιτίας των μέτρων για την πρόληψη της πανδημίας απαγορεύεται η είσοδος των πολιτών στην υπηρεσία μας και επιπλέον θα διαφοροποιηθεί το ωράριο λειτουργίας της σχολικής μας μονάδας. Για τον λόγο αυτό, να προτιμάτε την ηλεκτρονική επικοινωνία και όχι την τηλεφωνική.

Εύχομαι σε όλους/ες καλή δύναμη!

Στη διάθεσή σας για μια αγαστή συνεργασία!

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Θεοδώρα Γούτση