You are currently browsing the 12ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας blog archives for Ιανουάριος, 2016.

Archive for Ιανουάριος, 2016

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Εορτή για τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών οργάνωσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Στ2 τμήματος του σχολείου μας με την επιμέλεια των δασκάλων τους, κ. Γούτση Θεοδώρας και κ. Τουτουντζίδη Παύλου, καθώς και με την ιδιαίτερα σημαντική συμβολή της κ. Κουρκούλη Ειρήνης, καθηγήτριας μουσικής του σχολείου μας.  Την Παρασκευή 29/01/2016 και ώρα 9.00π.μ στο χώρο του σχολείου μας, μας παρουσίασαν μια σειρά από διαφάνειες σχετικά με τη ζωή και το έργο των Τριών Ιεραρχών, έψαλλαν το απολυτίκιο τους, απήγγειλαν ποιήματα και τραγούδησαν τραγούδια.

Τονίστηκε ιδιαίτερα το κοινωνικό, ανθρωπιστικό, αντιαιρετικό και συγγραφικό έργο των Τριών Ιεραρχών και ο λόγος για τον οποίο θεωρούνται και εορτάζονται ως προστάτες της παιδείας, των μαθητών και των δασκάλων.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκε ο κ. Παπαγεωργίου Γεώργιος, Σχολικός Σύμβουλος της Περιφέρειάς μας και πολλοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών.

Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν στα παιδιά του Στ2 τμήματος για την ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα εκδήλωση.

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Επειδή κατά το τρέχον σχολικό έτος, η εορτή των Τριών Ιεραρχών συμπίπτει με ημέρα που δε λειτουργούν τα σχολεία (Σάββατο 30-01-16), ο εορτασμός των Τριών Ιεραρχών θα γίνει στα Δημοτικά Σχολεία, τις δύο πρώτες ώρες της παραμονής της εορτής (Παρασκευή 29-01-16), σύμφωνα με το άρθρο 4. παρ. 1ε , εδάφιο ε, του Π.Δ. 201/98.

Μετά το πέρας των εκδηλώσεων, όπου αυτές προβλέπονται, σε όλες τις σχολικές μονάδες ΠΕ της χώρας, θα συνεχιστεί το ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων, συμπεριλαμβανομένου και του ολοήμερου προγράμματος.

Στο σχολείο μας θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση για την εορτή των Τριών Ιεραρχών, την Παρασκευή 29/01/2016 και ώρα 8.45π.μ Την γιορτή οργανώνουν τα παιδιά του Στ2 τμήματος με τη βοήθεια των δασκάλων τους, κ. Γούτση Θεοδώρας, κ. Τουτουντζίδη Παύλου και της μουσικού του σχολείου μας, κ. Ειρήνης Κουρκούλη. Όσοι γονείς επιθυμούν μπορούν να παρακολουθήσουν την γιορτή που θα γίνει στο ισόγειο του κτιρίου.

ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ - ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ