You are currently browsing the 12ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας blog archives for Φεβρουάριος, 2014.

Archive for Φεβρουάριος, 2014

Film “Le papillon” / Ταινία “Η πεταλούδα”

Lexique:

• la m?re: η μητέρα
  • mignon: χαριτωμένος / mignonne: χαριτωμένη
  • dr?le: αστείος, αστεία
  • le chat: ο γάτος
  • le chien: ο σκύλος

Pour faire les activi?s, cliquez ici.

Στην εφημερίδα “Ημερήσια”

Την εφημερίδα ΗΜΕΡΗΣΙΑ επισκέφθηκαν οι μαθητές/τριες της Γ΄τάξης με τις δασκάλες τους κ. Λώτη Παναγιώτα και κ. Σιδεροπούλου Αγνή στις 11/02/2014. Σκοπός της επίσκεψης αυτής ήταν να μάθουμε πώς εκδίδεται μια εφημερίδα. Εκεί μας εξήγησαν πώς δουλεύει μια εφημερίδα, πόση ώρα κάνει να φτιαχτεί και πόσα έντυπα βγάζει την ώρα. Είδαμε το χώρο του τυπογραφείου και μείναμε άφωνοι από την υπερβολικά υψηλή ταχύτητα όπου οι μηχανές δούλευαν! Όπως επίσης αποστομωθήκαμε όταν ακούσαμε το τεράστιο ποσό των εντύπων που τυπώνεται σε μία ώρα.

Ευχαριστούμε τον ιδιακτήτη της εφημερίδας για την ξενάγηση και τη φιλοξενία στο χώρο της επιχείρησης.

Allez, au boulot! / Εμπρός λοιπόν, δουλειά!

Για τους μαθητές της Ε’τάξης.R?visionLexique:

• le croissant: το κρουασάν
  • la danse: ο χορός
  • la t?l?: η τηλεόραση
  • le cin?ma: ο κινηματογράφος
  • le football: το ποδόσφαιρο
  • l’ ordinateur: o υπολογιστής
  • ? bient?t: θα τα ξαναπούμε σύντομα

Ώρα για επανάληψη! Πατήστε εδώ.

ΣΧΟΛΕΣ ΓΟΝΕΩΝ

sxg large

Σκοπός του έργου των Σχολών Γονέων είναι η στήριξη των γονέων ώστε να μπορούν να ανταποκριθούν με επιτυχία στο σύνθετο και δύσκολο ρόλο τους όπως αυτός διαμορφώνεται στις σύγχρονες κοινωνικοοικονομικές συνθήκες.

Στο Σχολείο μας θα λειτουργήσει από την ερχόμενη Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου 2014 το πρώτο τμήμα των Σχολών Γονέων κατά τις απογευματινές ώρες.

Στο πλαίσιο των Σχολών Γονέων, αναπτύσσονται πέντε (5) εκπαιδευτικά προγράμματα:

1. Η οικογένεια στη σύγχρονη εποχή, διάρκειας 50 ωρών

2. Συνεργασία εκπαιδευτικών-οικογένειας, διάρκειας 25 ωρών

3. Ψυχολογική υποστήριξη και αγωγή υγείας ευάλωτων κοινωνικά ομάδων, διάρκειας 25 ωρών

4. Στερεότυπα και διακρίσεις στην οικογένεια, διάρκειας 25 ωρών

5. Συμβουλευτική γονέων παιδιών με ειδικές ανάγκες, διάρκειας 25 ωρών

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε γονείς παιδιών όλων των ηλικιών, κάθε εθνικής προέλευσης, ηλικίας και μόρφωσης, σε μελλοντικούς γονείς, γονείς ατόμων με αναπηρίες, εκπαιδευτικούς, ενήλικες τρίτης ηλικίας, ευάλωτες κοινωνικά ομάδες. Τα μαθήματα παρέχονται ΔΩΡΕΑΝ.

Το εν λόγω έργο εντάσσεται στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» του Υπουργείου Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων με τίτλο Πράξεων «Σχολές Γονέων ΑΠ7, ΑΠ8 και ΑΠ9» και συγχρηματοδοτείται από το Ε.Κ.Τ. (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και το Ελληνικό Δημόσιο.

Για πληροφορίες και αιτήσεις συμμετοχής μπορείτε να απευθύνεστε στη Διευθύντρια του Σχολείου (τηλ. 2331023332).

κατεβάστε ΕΔΩ την αίτηση

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ”ΒΑΣΙΚΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ”

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα  ”ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΕΣ”  διάρκειας 14 ωρών θα υλοποιηθεί στο σχολείο μας από πιστοποιημένους εκπαιδευτές του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι εκπαιδευόμενοι θα παρακολουθήσουν 7 βασικές ενότητες (τόσο θεωρητικά όσο και την πρακτική τους εφαρμογή):

1. ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΣΩΣΗΣ
  2. ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΡΟΧΑΙΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ
  3. ΒΑΣΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΖΩΗΣ
  4. ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΡΑΥΜΑΤΑ
  5. ΜΥΟΣΚΕΛΕΤΙΚΕΣ ΚΑΚΩΣΕΙΣ
  6. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
  7. ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ – ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ

με σκοπό να είναι σε θέση να προσφέρουν αποτελεσματική βοήθεια  με ασφάλεια σε οποιοδήποτε έκτακτο περιστατικό χρειαστεί μέχρι να έρθουν οι  αρμόδιες υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης.

Menus de la classe de fran?ais

Με αφορμή την ενότητα του βιβλίου που σχετίζεται με τη διατροφή, οι μαθητές της Ε’ τάξης δημιούργησαν τα δικά τους αγαπημένα μενού.

Bon app?tit! / Καλή όρεξη!

Les articles ind?finis (un, une, des)

Exemples:

1. un livre ? des livres