You are currently browsing the 12ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας blog archives for Σεπτέμβριος, 2023.

Archive for Σεπτέμβριος, 2023

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού  2023

Με το σύνθημα «Αθλούμαι –ΧαράΖΩ το μέλλον», πραγματοποιήθηκε  για 10η συνεχόμενη χρονιά στο 12o Δημοτικό Σχολείο Βέροιας η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Συγκεκριμένα, την Tρίτη 26 Σεπτεμβρίου 2023  οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τμημάτων του σχολείου μας μετέβησαν στις αθλητικές εγκαταστάσεις Ραχιάς Βέροιας, όπου  πραγματοποίησαν οργανωμένες αθλητικές δραστηριότητες με στόχο τη βελτίωση της φυσική τους κατάστασης καθώς επίσης και τη συνήθεια σ’ έναν υγιεινό τρόπο ζωής βασισμένο στην άσκηση.

Την προηγούμενη ημέρα, Δευτέρα 2 Οκτωβρίου, πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο παράλληλες δράσεις όπως: ενημέρωση περιεχομένου ημέρας αθλητισμού, διαδραστικές συζητήσεις, κολλάζ, προβολή  βίντεο, κατασκευή αφίσας με συνθήματα αθλητισμού.

Οι δράσεις πραγματοποιήθηκαν εκτός εκτός του σχολικού χώρου εξαιτίας της μικρής αυλής του σχολέιου προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου.

1. ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 1Α
  2. ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2Α
  3. ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 3Α
  4. ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 4Α
  5. ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 5Α

Υποβολή αίτησης για εγγραφή μαθητών/τριών στους εκπαιδευτικούς ομίλους σχ. έτους 2023-2024

Στο 12ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας θα λειτουργήσουν εκπαιδευτικοί όμιλοι κατά το σχολικό έτος 2023-2024 και καλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών του Σχολείου μας να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής έως την Πέμπτη 5 Οκτωβρίου 2023. Υπενθυμίζεται πως κάθε μαθητής/τρια μπορεί να παρακολουθήσει και τους δύο (2) ομίλους.

Οι όμιλοι που θα λειτουργήσουν κατά το σχολικό έτος 2023-2024 είναι:

1. “Εργαστήρι αγιογραφίας” με υπεύθυνο εκαπιδευτικό τον κ. Τσιούχα Δημήτριο, καθηγητή Φυσικής Αγωγής του Σχολείου μας και αγιογράφο, κάθε Τρίτη και ώρες 13.20 – 14.15 (για παιδιά Δ’, Ε’ και Στ’ τάξεων).
  2. “Παραδοσιακοί χοροί” με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κ. Σταυρίδη Αθανάσιο, καθηγητή Φυσικής Αγωγής του Σχολείου μας, κάθε Τετάρτη και ώρες 13.20 – 14.15.

Εκτυπώστε ή ζητήστε από το Σχολείο την ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ στους εκπαιδευτικούς ομίλους.

Ενημέρωση για τη λειτουργία των μαθητικών ομίλων στη σχολική μας μονάδα σχ. έτους 2023-2024

Σας ενημερώνουμε ότι κατά το σχολ. έτος 2023-2024 θα λειτουργήσουν οι παρακάτω σχολικοί μαθητικοί όμιλοι:

Όμιλος θεάτρου: “Θεατρικό εργαστήρι”, Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τραψιώτη Πετρούλα (ΠΕ70), κάθε Δευτέρα και ώρες 16.00-17.30

Όμιλος Εικαστικών: “Εικαστικό εργαστήρι: Αφήγηση παραμυθιών, κουκλοθέατρο, ιστορία σύγχρονης τέχνης“, Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αναστασίου Αικατερίνη, κάθε Τρίτη και ώρες 16.00-17.30

Όμιλος: “Φιλαναγνωσία – Δημιουργικές Δραστηριότητες”, Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαριλένα Τσακίρη (ΠΕ70), κάθε Τετάρτη 16.00 – 17.30

Όμιλος Πληροφορικής: “Εργαστήρι Πληροφορικής“, Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Μανωλάκης Χρήστος, κάθε Πέμπτη 16.00-17.30

Όμιλος: “Σχολική χορωδία“, Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Νεστορόπουλος Μερκούριος, κάθε Παρασκευή 16.00-17.30.

Αγιασμός για την έναρξη του νέου σχολικού έτους 2023-2024

ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα στις 8:30 π.μ. θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2022-2023. Η προσέλευση και η συγκέντρωση των μαθητών και μαθητριών στην αυλή του Δημοτικού μας Σχολείου θα γίνει το αργότερο έως τις 8:15 π.μ.

Μετά τον αγιασμό οι μαθητές/τριες θα εισέλθουν στις αίθουσες για την πρώτη συνάντησή τους με τη δασκάλα ή τον δάσκαλό τους. Την ίδια ημέρα θα διανεμηθούν τα βιβλία στους μαθητές και τις μαθήτριές μας. Για τον λόγο αυτό, παρακαλούμε, οι μαθητές/τριες να φέρουν και τη σχολική τους τσάντα.

Μετά τον αγιασμό, οι γονείς/κηδεμόνες θα παραμείνουν στον αύλειο χώρο προκειμένου να γίνει σύντομη ενημέρωση των γονέων από τη Διευθύντρια του σχολείου.

Στη συνέχεια τα παιδιά θα αποχωρήσουν με ευθύνη των γονέων/κηδεμόνων τους. Παρακαλούνται οι γονείς να μεριμνήσουν για την ασφαλή άφιξη και αποχώρηση των παιδιών (περίπου στις 9.30 π.μ. μετά το πέρας του αγιασμού).

Σας ευχόμαστε  ΚΑΛΗ ΚΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΓΟΥΤΣΗ ΘΕΟΔΩΡΑ