You are currently browsing the 12ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας blog archives for Ιούνιος, 2023.

Archive for Ιούνιος, 2023

ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΕΤΗΣΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-2023

ΕΤΗΣΙΑ ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΣΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΟΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-2023.pdf

Βράβευση μαθήτριας – Διαγωνισμός: Το όνειρο του παιδιού είναι ειρήνη

Την τρέχουσα σχολική χρονιά 2022-2023 η Ιερά Μητρόπολις Ν. Κρήνης και Καλαμαριάς διοργάνωσε Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό έκφρασης και δημιουργίας, που υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του θεσμού «Ευγένεια 2023». (https://imkal.gr/mathitikos_diagonismos/). Ο διαγωνισμός απευθυνόταν σε μαθητές/τριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και αφορούσε στους παρακάτω τομείς: 1.Διαγωνισμός Ζωγραφικής για μαθητές Δημοτικού. 2. Διαγωνισμός Ποίησης και Λογοτεχνίας για μαθητές Γυμνασίου-Λυκείου. 3. Διαγωνισμός Δημιουργίας Ψηφιακού Βίντεο για μαθητές Γυμνασίου-Λυκείου. 4. Διαγωνισμός Μουσικής Σύνθεσης για μαθητές Γυμνασίου – Λυκείου.

Στον διαγωνισμό αυτό συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β2 τμήματος του Σχολείου μας με έργα εικαστικής δημιουργίας. Τα έργα αποστάλθηκαν στην Ιερά Μητρόπολη κι όλοι/ες περιμέναμε με αγωνία τα αποτελέσματα.

Τη Δευτέρα 12.06.2023 και ώρα 7.00 μ.μ. στο Προκόπειο Πολυδύναμο Εκκλησιαστικό Κέντρο της Ιεράς Μητροπόλεως Ν. Κρήνης και Καλαμαριάς ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης κ.κ. Ιουστίνος παρέδωσε στα παιδιά τα βραβεία. Βραβεύτηκε από το Σχολείο μας η μαθήτρια του Β2 τμήματος Θεοφανία Π., η οποία παρέλαβε το βραβείο της και μια τσάντα δώρο από τον Μητροπολίτη. Η χαρά όλων μας ήταν απερίγραπτη. Η Σεβασμιότατος συνεχάρη τα παιδιά που συμμετείχαν, τους γονείς τους και τους εκπαιδευτικούς που παρότρυναν τα παιδιά να συμμετέχουν σε έναν τόσο σημαντικό διαγωνισμό. Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν οι γονείς της μαθήτριας, η Δ/ντρια και η δασκάλα (και Υπ/ντρια) του Σχολείου μας που καμάρωσαν και συνεχάρηκαν τη Θεοφανία.

1. Ι. Μ. Καλαμαριάς 1
  2. Ι. Μ. Καλαμαριάς 2
  3. Ι.Μ.Καλαμαριάς 3α

Η Μητρόπολη ανακοίνωσε ότι όλα τα παιδιά του Β2 τμήματος που συμμετείχαν στον διαγωνισμό θα λάβουν επαίνους από τη Μητρόπολη, που θα αποσταλθούν με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στο Σχολείο.

Στο τέλος της εκδήλωσης η Μητρόπολη παρέθεσε δείπνο σε όσους παραβρέθηκαν στην εκδήλωση και ήταν από μακρινούς τόπους της πατρίδος μας.

Έκθεση εικαστικών έργων του Σχολείου μας στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η έκθεση με τις ζωγραφιές των παιδιών του Σχολείου μας στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών από από την Τρίτη 6.06.2023 έως και την Πέμπτη 8.06.2023 κατά τις απογευματινές ώρες 18.00 – 21.00.

Τα έργα προέκυψαν από το εικαστικό εργαστήρι του Σχολείου μας, που με τόσο μεράκι λειτούργησε φέτος η καθηγήτρια εικαστικών κ. Κατερίνα Α. Το εργαστήρι λειτουργούσε και κάθε Τρίτη (από 15.00 έως 17.30) στον μαθητικό όμιλο του Ολοήμερου με ιδιαίτερη επιτυχία και συμμετοχή μεγάλου αριθμού παιδιών. Με την υποστήριξη της καθηγήτριας τα παιδιά έμαθαν διάφορες τεχνικές στα εικαστικά, γνώρισαν μεγάλους ζωγράφους και τα έργα τους, συμμετείχαν σε πολλούς διαγωνισμούς (Ερυθρού Σταυρού, Πανεπιστημίου Αιγαίου, Μουσείου Σχ. Ζωής Αθηνών, Μητροπόλεως Ν. Κρήνης και Καλαμαριάς, Ποντιακού Ελληνισμού κ.α) και έτσι προέκυψε ένας τεράστιος αριθμός αξιόλογων έργων. Πολλά από τα έργα των παιδών βραβεύτηκαν σε διαγωνισμούς και δεν υπήρχαν τα πρωτότυπα στην έκθεση.

Ένας μικρός αριθμός των έργων εκτέθηκαν στην έκθεση, που εντυπωσίασαν γονείς και επισκέπτες. Στον χώρο της έκθεσης τα έργα των μαθητών/τριών τοποθετήθηκαν κατά ηλικία και κατά τάξη, δείχνοντας έτσι και την ηλικιακή αλλά και την καλλιτεχνική τους ωρίμανση.

Χρονολογικά, ο τελευταίος διαγωνισμός που συμμετείχε το Σχολείο μας ήταν ο διαγωνισμός του Μουσείου Σχολικής Ζωής Αθηνών. Το έργο με το οποίο συμμετέχει το Σχολείο μας δέσποζε στο κέντρο της έκθεσης και εντυπωσίασε του επισκέπτες. Ένα διαδραστικό Μουσείο με έργα τέχνης, μια ιδιαιτέρως αξιόλογη κατασκευή, στην οποία τα παιδιά με την κ. Κατερίνα τοποθέτησαν δικά τους καλλιτεχνικά έργα σε μινιατούρες και καλλιτέχνες “καθοδηγούν” τον επισκέπτη να ξεναγηθεί στους χώρους του Μουσείου.

Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά μας και την καθηγήτρια των εικαστικών του Σχολείου μας κ. Κατερίνα Αν. για το μεράκι και τον κόπο που κατέβαλε.

1. Έκθεση 1
  2. Έκθεση 2
  3. Έκθεση 3
  4. Έκθεση 4
  5. Έκθεση 5
  6. Έκθεση 6
  7. Έκθεση 1
  8. Έκθεση 2
  9. Έκθεση 3
  10. Έκθεση 4
  11. Έκθεση 5
  12. Έκθεση 6

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ – ΕΚΘΕΣΗ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ

Το 12ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας σας προσκαλεί να επισκεφθείτε την Έκθεση Εικαστικών Έργων, που θα λειτουργήσει στην ισόγεια ειδική αίθουσα της Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών Βέροιας, επί της οδού Αντ. Αντωνιάδη 19 στη Βέροια, από την Τρίτη 6.06.2023 έως και την Πέμπτη 8.06.2023 κατά τις απογευματινές ώρες 18.00 – 21.00.

Η έκθεση ενσωματώνει εικαστικά έργα των μαθητών/τριών όλων των τάξεων του Σχολείου μας, τα οποία δημιουργήθηκαν κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2022-2023.

Η είσοδος στην έκθεση είναι ελεύθερη για το κοινό.

Για επισκέψεις Σχολείων κατά τις πρωινές ώρες, παρακαλούμε, καλέστε στο τηλέφωνο 2331023332.