Συμμετοχή της ΣΤ΄ τάξης στο «3ο Πανηγύρι Φυσικών Επιστημών»

Στις 17 Απριλίου οι μαθητές/τριες των δύο τμημάτων της ΣΤ΄ τάξης του Σχολείου μας συμμετείχαν στο «3ο Πανηγύρι των Επιστημών», που διοργάνωσε το 3ο Γυμνάσιο Βέροιας με την υποστήριξη του Δήμου Βέροιας. Η εκδήλωση, που πραγματοποιήθηκε στον Χώρο Τεχνών της πόλης μας,  έδωσε στους/τις μαθητές/τριες μας  τη δυνατότητα να αλληλεπιδράσουν με τους/τις μαθητές/τριες του Γυμνασίου παρακολουθώντας και συμμετέχοντας σε πειράματα, που με πολύ ενθουσιασμό και μεράκι είχε ετοιμάσει το 3ο Γυμνάσιο  στο πλαίσιο του προγράμματος “Πειραματίζομαι και Μαθαίνω”. Αρκετά από τα πειράματα είχαν εφαρμογή στην καθημερινή ζωή, όπως το βαρούλκο ή το περισκόπιο, ενώ άλλα παρουσίαζαν φαινόμενα, που μπορούν να αξιοποιηθούν στη σχολική τάξη. Τα περισσότερα είχαν το στοιχείο του ενθουσιασμού, με στόχο πάντα να κινήσουν την περιέργεια των μικρότερων μαθητών/τριών  και τη διάθεσή τους για μάθηση μυώντας τους με βιωματικό τρόπο στον Κόσμο των Φυσικών Επιστημών.

Συγχαίρουμε τη Δ/νση του Γυμνασίου, τους καθηγητές, τις καθηγήτριες και τους/τις μαθητές/τριες για την άψογη διοργάνωση της εκδήλωσης, η οποία ταυτόχρονα έδωσε την ευκαιρία στους/τις μαθητές/τριες των δυο βαθμίδων να επικοινωνήσουν, να συμπράξουν μέσα από τη συνεργατική διαδικασία μάθησης και να συσφίξουν τις σχέσεις τους.

1. Φ.Ε 1
  2. Φ.Ε 2