Επίσκεψη της Α΄τάξης στις “Δροσουλίτες_ Σχολείο της φύσης”

Την Παρασκευή 5/4/2024 οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης του σχολείου μας (Α1 και Α2) επισκέφτηκαν τις “Δροσουλίτες_ Σχολείο της φύσης” όπου πραγματοποίησαν δράσεις σε υπαίθριο χώρο. Στόχος μας ήταν η εξοικείωση των παιδιών στο φυσικό περιβάλλον και η ενίσχυση της φιλοπεριβαλλοντικής τους συνείδησης.

Η επαφή με τη φύση τους προσέφερε τη δυνατότητα για παιχνίδι,ανακάλυψη, χαρά, μάθηση και δημιουργία. Ανάμεσα στα ρυάκια, στους αγρούς και στις φάρμες έπαιξαν με τη λάσπη, έχτισαν σπιτάκια και χάρηκαν το νερό χωρίς φόβο. Φαντάστηκαν ότι μαγειρεύουν, ότι ψωνίζουν από τον φούρνο κι άκουσαν ιστορίες για την μάνα γη και τους τρόπους που την φροντίζουμε. Έγιναν ευέλικτα και προσαρμόστηκαν σε διάφορες καταστάσεις. Μπόρεσαν και φρόντισαν το μικρό κατσικάκι, φύτεψαν πατάτες και φασόλια, πότισαν παρτέρια με λουλούδια, μάζεψαν κουκουνάρια κι έφτιαξαν ταΐστρες για τα πουλιά. Μάζεψαν αγριολούλουδα για να φτιάξουν βραχιόλια και να διακοσμήσουν με το τύπωμά τους κομμάτια υφάσματος. Παρατήρησαν, ανακάλυψαν, έκαναν συνδέσεις και υποθέσεις και αξιολόγησαν τα ευρήματά τους στο κυνήγι κρυμμένου θησαυρού που συμμετείχαν.

Ευχαριστούμε θερμά την ιδιοκτήτρια κ. Σοφία Αναγνώστου για τη ζεστή φιλοξενία που νιώσαμε καθώς και για την εξαιρετική οργάνωση όλων των δραστηριοτήτων.

1. DROSO 1
  2. DROSO 2