Διαδικτυακή εκδήλωση με τον συγγραφέα του “Ντετέκτιβ Κλουζ”

Την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες και των τριών τμημάτων της Ε’ τάξης είχαν τη χαρά να παρακολουθήσουν ζωντανά μέσω ZOOM τη διαδικτυακή εκδήλωση των εκδόσεων ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ με καλεσμένους τον κ. Γίργκεν Μπανσέρους, πολυβραβευμένο Γερμανό συγγραφέα της δημοφιλούς παιδικής σειράς βιβλίων «Μια υπόθεση για τον Ντετέκτιβ Κλουζ», τον εικονογράφο κ. Ραλφ Μπούτσκοβ καθώς και τη μεταφράστρια των βιβλίων κ. Μαρία Αγγελίδου. Στην εκδήλωση αυτή, στην οποία συμμετείχαν περισσότερα από 80 Δημοτικά Σχολεία πανελλαδικώς και η οποία έγινε στα γερμανικά με ταυτόχρονη μετάφραση στα ελληνικά, οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να ακούσουν ζωντανά τους δημιουργούς της αγαπημένης αυτής σειράς, που έχει μεταφραστεί σε 21 γλώσσες και έχει πουλήσει εκατομμύρια αντίτυπα, να παρουσιάζουν τους ήρωες της σειράς, να αναλύουν τις υποθέσεις των βιβλίων, να αποκαλύπτουν τα μελλοντικά τους σχέδια για τον Ντετέκτιβ Κλουζ αλλά και να μιλούν για τον εαυτό τους.

Τα παιδιά παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την εκδήλωση θέτοντας μάλιστα και τα δικά τους ερωτήματα προς τους δημιουργούς. Ήταν, πράγματι, μία ιδιαίτερη και ξεχωριστή εμπειρία για όλους, μικρούς και μεγάλους!

1. IMG_20240229_111510
  2. IMG_20240229_112007