Κάλαντα των Χριστουγέννων και επίσκεψη της ΣΤ΄τάξης στην 3η Έκθεση Παιδικού Χριστιανικού Βιβλίου

Στις 22 Δεκεμβρίου, λίγο πριν οι μαθητές-τριες των δύο τμημάτων της ΣΤ΄ τάξης αποχαιρετήσουν τους συμμαθητές και τους δασκάλους τους για τις χριστουγεννιάτικες διακοπές, επισκέφτηκαν με τις δασκάλες τους τη Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Ημαθίας για να ψάλλουν τα κάλαντα. Σε ανταπόδοση της θερμής υποδοχής οι μαθητές/τριες έψαλλαν, με τη συνοδεία του καθηγητή μουσικής μας κ.Μερκούριου Ν., κάλαντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας δημιουργώντας συναισθήματα χαράς και συγκίνησης στους παρευρισκόμενους. Η επίσκεψή μας ολοκληρώθηκε με το κέρασμα των μαθητών-τριών και την ανταλλαγή ευχών για τα Χριστούγεννα και το Νέο έτος.

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο της Βέροιας όπου παρευρεθήκαμε στην 3η Έκθεση Παιδικού Χριστιανικού Βιβλίου, που διοργάνωσε για ακόμη μία χρονιά η Αποστολική Ιερά Μητρόπολη Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας. Πρόκειται για ειδικές εκδόσεις με σύγχρονες παιδικές προδιαγραφές, που μπορούν να προσεγγίσουν τις ευαίσθητες παιδικές ηλικίες και να μεταδώσουν τις αλήθειες της πίστης μας. Επιπλέον, οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν την ιστορία της Γέννησης του θεανθρώπου και συμμετείχαν σε ένα πολύ ενδιαφέρον κουίζ.

1. Έκθεση βιβλίου 1Α
  2. Έκθεση βιβλίου 2Α