Συμμετοχή του Σχολείου μας στον μαθητικό διαγωνισμό με θέμα: «2024: 200 χρόνια από το θάνατο του Λόρδου Βύρωνα – ο διαρκής φιλελληνισμός»

Η Εταιρεία για τον Ελληνισμό και Φιλελληνισμό, στο πλαίσιο των εορτασμών της επετείου 200 ετών από το θάνατο του Λόρδου Βύρωνα, κηρύσσει το 2024 «ΕΤΟΣ ΛΟΡΔΟΥ ΒΥΡΩΝΑ ΚΑΙ ΦΙΛΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ» και προκηρύσσει μαθητικό διαγωνισμό για το σχολικό έτος 2023-2024 με θέμα «2024: 200 χρόνια από το θάνατο του Λόρδου Βύρωνα – ο διαρκής φιλελληνισμός» , και στόχο την ανάδειξη του ρόλου του φιλελληνικού κινήματος για την θετική έκβαση της Επανάστασης του 1821.

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε σχολικά ιδρύματα Α’βάθμιας και Β’βάθμιας εκπαίδευσης, σε μαθητικούς συλλόγους και ομάδες ή μεμονωμένα άτομα από 6 έως 18 ετών στην Ελλάδα ή το εξωτερικό.

Οι συμμετέχοντες (τάξεις σχολείων, ομάδες μαθητών ή μαθητές) καλούνται να σχεδιάσουν και να υλοποιήσουν δράσεις (θεατρικές παραστάσεις, συναυλίες, λογοτεχνικά κείμενα, έργα ζωγραφικής, χειροτεχνίας, κολάζ, video κλπ.) με την αξιοποίηση των σύγχρονων τεχνολογικών και εικαστικών μέσων ή μη, λαμβάνοντας ως σημείο αναφοράς την προσωπικότητα του Λόρδου Βύρωνα, το έργο του, τη συμβολή του στην ανάδειξη της Ελλάδας ως κοιτίδας του δυτικού πολιτισμού, τη δράση του ιδίου και άλλων Φιλελλήνων καθ’ όλη τη διάρκεια του 19ου αιώνα.

Περισσότερα για τον διαγωνισμό στον σύνδεσμο: http://12dim-veroias.ima.sch.gr/newpage/wp-content/uploads/2024/01/λόρδοςΒύρων-Προκήρυξη-διαγωνισμού.pdf