Συμμετοχή του Σχολείου μας στον διαγωνισμό Ζωγραφικής με Θέμα: «Ο Πόλεμος μέσα από τα παιδικά μάτια»

Ο συγκεκριμένος διαγωνισμός ζωγραφικής στόχο έχει να ευαισθητοποιήσει μαθητές/μαθήτριες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε θέματα ανθρωπισμού, ειρήνης και αλληλεγγύης έναντι των συνανθρώπων μας. Θα είναι μια αφορμή για τους/τις μαθητές/μαθήτριες να συζητήσουν τις αιτίες και τις αφορμές του πολέμου καθώς και τρόπους αποφυγής του.

Σκοπός της δράσης είναι να δοθεί στους/στις μαθητές/μαθήτριες η ευκαιρία να εκφράσουν τα συναισθήματά τους για τις πολεμικές συρράξεις αλλά και να καλλιεργήσουν την ειρήνη και τη συνεργασία ως τρόπο ζωής. Οι μαθητές/μαθήτριες μπορούν να ανατρέξουν στα www.ifrc.org , www.hellenicredcross.gr και να αναζητήσουν πληροφορίες για τη δράση των εθελοντών του ερυθροσταυρικού κινήματος κατά τη διάρκεια πολεμικών συρράξεων.

Περισσότερα για τον διαγωνισμό στον παρακάτω σύνδεσμο:http://12dim-veroias.ima.sch.gr/newpage/wp-content/uploads/2024/01/ερυθρόςσταυρός-ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ-ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ-ΠΟΛΕΜΟΣ.pdf