Επίσκεψη της Δ’ τάξης στο Δημαρχείο της Βέροιας

Τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2023 η Δ ‘τάξη (Δ1και Δ2 τμήματα) του σχολείου μας, επισκέφτηκε το Δημαρχείο της πόλης μας. Αφού περιηγήθηκαν στους εσωτερικούς χώρους του ισογείου, ανέβηκαν στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου, όπου μας υποδέχθηκε η Αντιδήμαρχος Παιδείας, κυρία Τζήμα Σταυρούλα. Η κ. Τζήμα αφού καλωσόρισε τα παιδιά, μάς ενημέρωσε για τον ρόλο του Δημαρχείου σε μια πόλη και το έργο που ασκεί ο Δήμαρχος και το Δημοτικό Συμβούλιο για το κοινό καλό. Στη συνέχεια πήρε τον λόγο ο κύριος Δημητράκης Θωμάς, συνταξιούχος εκπαιδευτικός, ο οποίος μας έκανε μια σύντομη αναφορά στην ιστορία του κτηρίου καθώς το συγκεκριμένο κτήριο, όπου στεγάζεται σήμερα το Δημαρχείο της Βέροιας, οικοδομήθηκε στην περίοδο της Τουρκοκρατίας ως Σχολείο. Στη συνέχεια μάς μίλησε και για την ιστορία της Βέροιας και τον πολιτισμό της.

Τα παιδιά, αφού ευχαρίστησαν τους οικοδεσπότες, ενθουσιασμένα επέστρεψαν στο σχολείο.

1. 016 Α
  2. 019 Α