Επίσκεψη της ΣΤ΄ τάξης στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Βέροιας- Εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Κλιματική Αλλαγή”

Την Τρίτη 31/10/2023 τα δύο τμήματα της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη της Βέροιας και παρακολούθησαν το εκπ/κό πρόγραμμα «Κλιματική Αλλαγή». Πιο  συγκεκριμένα η δράση χωρίστηκε σε 4 μέρη:

• Αφόρμηση- Προϊδεασμός- Καταιγισμός ιδεών-Brainstorming αναφορικά με τους παράγοντες που προκαλούν την καταστροφή του περιβάλλοντος  και κατά συνέπεια την κλιματική αλλαγή.
  • Ανάγνωση του παραμυθιού « Το σπίτι μας κινδυνεύει » (Συγγραφέας Jeanette Winter)
  • Συζήτηση και εξαγωγή συμπερασμάτων
  • Δημιουργία ομάδων και κατασκευή πλακάτ  με στόχο την κινητοποίηση των πολιτών του κόσμου για την προστασία του πλανήτη.

Επιπρόσθετα δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές-τριες να  περιηγηθούν στον χώρο της βιβλιοθήκης και να δανειστούν βιβλία.

Ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους του προγράμματος για τη δημιουργική δραστηριότητα και την όμορφη εμπειρία.

1. B1
  2. B2