Επίσκεψη της Δ΄ τάξης στο Μουσείο Ύδρευσης Θεσσαλονίκης

Την Τετάρτη 25-10-2023 η Δ’ τάξη του Σχολείου μας (Δ1 και Δ2 τμήματα) επισκέφτηκε το Μουσείο Ύδρευσης Θεσσαλονίκης, το οποίο στεγάζεται σε ένα διατηρητέο κτίριο, όπου στεγαζόταν το αντλιοστάσιο της πόλης. Εκεί τα παιδιά έμαθαν πώς υδρεύονταν η νύφη του Θερμαϊκού, με έναν παιγνιώδη τρόπο, από τα παλιά χρόνια έως σήμερα. Γνώρισαν τις πρώτες μηχανές που έκαιγαν κάρβουνο, μέχρι τις πιο σύγχρονες πετρελαιομηχανές για να θέτουν σε λειτουργία τις αντλίες που μετέφεραν το νερό στην πόλη. Στη συνέχεια έπαιξαν διάφορα υπαίθρια παιχνίδια που στηρίζονται στους νόμους της υδροδυναμικής.

Από το 2001 το Μουσείο Ύδρευσης λειτουργεί με ευθύνη της Ε.Υ.Α.Θ. Α.Ε. Στα αποκατεστημένα κτίριά του οργανώνονται επισκέψεις μαθητών σχολείων όλων των βαθμίδων. Τα παιδιά επισκέφτηκαν το κεντρικό κτίριο του αντλιοστασίου, με τα αντλητικά συγκροτήματα, τα μηχανήματα κίνησης και παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας και τα μεγάλα αντλητικά συγκροτήματα, που τροφοδοτούσαν με νερό ολόκληρη την πόλη της Θεσσαλονίκης. Στον χώρο εκτίθεται και μοντέλο σε λειτουργία, που δείχνει την παλιά ατμομηχανή με την αντλία από την αρχική ακόμη φάση του αντλιοστασίου. Στο κτίριο διοίκησης, όπου λειτουργεί εξειδικευμένη βιβλιοθήκη για το νερό και τα υδραυλικά έργα και διατίθεται ένα μοναδικό αρχείο ιστορικών χαρτών, σχεδίων έργων ύδρευσης του 19ου και του 20ού αιώνα, καθώς και παλιές φωτογραφίες και σπάνια ντοκουμέντα από το πλούσιο αρχειακό υλικό της ΕΥΑΘ. και το Πάρκο του Νερού, όπου εκτίθενται ιστορικά αντλητικά συγκροτήματα και αγωγοί νερού.

Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν από τις δράσεις, που ήταν ιδιατέρως πρωτότυπες, βιωματικές και πολύ εποικοδομητικές.

1. Υδρευσης 1
  2. Υδρευσης 2