Έναρξη λειτουργίας της σχολικής βιβλιοθήκης του 12ου Δ.Σ. Σχολείου

Με μεγάλη χαρά σας ενημερώνουμε ότι η δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας ξεκίνησε τη λειτουργία της για τη φετινή σχολική χρονιά. Οι μαθητές και οι μαθήτριες από όλες τις τάξεις μπορούν να επισκέπτονται τον χώρο που φιλοξενεί τη βιβλιοθήκη μας και να δανείζονται βιβλία.

Το πρόγραμμα λειτουργίας της βιβλιοθήκης διαμορφώνεται ως εξής:

Κάθε ΤρίτηΚάθε Πέμπτη
Δ’ τάξη: 11.45 – 12.00Α’ τάξη: 10.45 – 11.00
Ε’ τάξη: 12.00 – 12.15Β’ τάξη: 11.00 – 11.15
Στ’ τάξη: 12.15 – 12.25Γ’ τάξη: 11.15 – 11.30

Για την εύρυθμη λειτουργία της βιβλιοθήκης τηρούμε τους παρακάτω κανόνες:

• Δανειζόμαστε 1 βιβλίο κάθε φορά για διάστημα 15 ημερών και μόνο για τον εαυτό μας.
  • Ο δανεισμός γίνεται μόνο με την παρουσία της υπεύθυνης δασκάλας της βιβλιοθήκης. Αποχωρούμε από τη βιβλιοθήκη, αφού έχουμε δείξει στην υπεύθυνη το βιβλίο για να το καταχωρήσει στο βιβλίο δανεισμού.
  • Για να δανειστούμε ένα νέο βιβλίο, θα πρέπει πρώτα να έχουμε επιστρέψει αυτό που έχουμε ήδη δανειστεί.
  • Μπορούμε να ανανεώσουμε τον δανεισμό ενός βιβλίου για 7 μέρες ακόμη, εφόσον όμως έχουμε προηγουμένως ενημερώσει την υπεύθυνη δασκάλα της βιβλιοθήκης.
  • Σεβόμαστε τα βιβλία που δανειζόμαστε και τα επιστρέφουμε στην κατάσταση που τα πήραμε. Κρατάμε μακριά τους φαγητά και ροφήματα και δεν υπογραμμίζουμε, δε σημειώνουμε, δε ζωγραφίζουμε τίποτα πάνω τους.
  • Αν χάσουμε ή καταστρέψουμε ένα βιβλίο, θα πρέπει να το αντικαταστήσουμε.
  • Η επιστροφή των βιβλίων γίνεται τις μέρες και τις ώρες λειτουργίας της βιβλιοθήκης.
  • Όταν επιστρέφουμε ένα βιβλίο, δεν το τοποθετούμε μόνοι μας στα ράφια αλλά το αφήνουμε στην υπεύθυνη δασκάλα για να ενημερώσει το βιβλίο δανεισμού. Διαφορετικά, θα φαίνεται ότι “χρωστάμε” το βιβλίο και δε θα έχουμε δικαίωμα να δανειστούμε άλλο.
  • Κατά την παραμονή μας στην αίθουσα της βιβλιοθήκης κάνουμε ησυχία και διατηρούμε τον χώρο καθαρό.
  • Αναζητούμε μόνοι μας βιβλία στα ράφια προσέχοντας να μην τα ανακατεύουμε. Τοποθετούμε ξανά στη θέση τους όσα βιβλία ξεφυλλίσαμε και δεν επιλέξαμε.