Ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα “Διαχείριση της τάξης”

Υλοποιήθηκε σήμερα 31.05.2023 και κατά τις ώρες 13.30-15.00 ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα “Διαχείριση της τάξης”. Εισηγήτρια ήταν η Σχολική Σύμβουλος της Περιφέρειάς μας, κ. Παπαγεωργίου Αικατερίνη.

Η ορθή διαχείριση της σχολικής τάξης διαμορφώνει θετικό κλίμα στην τάξη, συμβάλλει στην αξιοποίηση του διδακτικού χρόνου, εξασφαλίζει τη συμμετοχή των μαθητών στη διδασκαλία, δημιουργεί θετικό μαθησιακό περιβάλλον, προλαμβάνει τις ανεπιθύμητες συμπεριφορές και επομένως είναι από τα βασικά θέματα που απασχολούν τους εκπαιδευτικούς. Κατά τη διάρκεια της επιμόρφωσης τονίστηκε πως η διαχείριση της σχολικής τάξης, δεν περιορίζεται στη χρήση πειθαρχικών πρακτικών, αλλά περιλαμβάνει όλες εκείνες τις δράσεις με τις οποίες ο εκπαιδευτικός δημιουργεί ένα υποστηρικτικό περιβάλλον μάθησης για όλους τους μαθητές του (Weinstein et. al. (2003)). Για τη σωστή διαχείριση της τάξης απαιτούνται η γνώση των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών των μαθητών, η οργάνωση του μαθησιακού περιβάλλοντος, η πολύ καλή οργάνωση του ημερήσιου προγράμματος δραστηριοτήτων, οι κανόνες και οι ρουτίνες καθώς και καλές σχέσεις σχολείου- οικογένειας. Προτάθηκαν τρόποι διαχείρισης διαφόρων καταστάσεων στις αίθουσες διδασκαλίας και η επιμόρφωση έκλεισε με ερωτήσεις και τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών επί του θέματος. Όλοι/ες αποκομίσαμε πολλές και χρήσιμες γνώσεις για τη σωστή διαχείριση της τάξης. Ευχαριστούμε την κ. Παπαγεωργίου για την εμπεριστατωμένη εισήγησή της.