Επίσκεψη στο Νέο Μουσείο Αιγών _ Γ΄ τάξη

Την Πέμπτη 23.03.2023 η Γ΄ τάξη του σχολείου μας (Γ1 και Γ2 τμήματα), ενισχύοντας το μάθημα της Ιστορίας, πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο νέο Πολυκεντρικό Μουσείο Αιγών στη Βεργίνα.

Οι μαθητές/τριες, με τη βοήθεια του ξεναγού,  θαύμασαν  αρχαία είδη λατρείας, όπλα, κοσμήματα γυναικών, γλυπτά και  αγγεία που ήρθαν στο φως έπειτα από πολυετείς ανασκαφές και εκτίθενται σε διάφορες αίθουσες του πολυμορφικού αυτού χώρου. Ιδιαίτερα μας εντυπωσίασε η ανάδειξη τμήματος από την πρόσοψη του δευτέρου ορόφου του βασιλικού ανακτόρου καθώς και το επιβλητικό γλυπτό της Ευρυδίκης, μητέρας του Βασιλιά Φιλίππου Β’. Η ιστορία του τόπου μας συνεχίζει να μας συναρπάζει και να μας ταξιδεύει μέσα στον χρόνο.

1. Βεργίνα 1α
  2. Βεργίνα 2α