Ενημερωτική εσπερίδα

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 23.03.2023 στις 19.00 στο αμφιθέατρο του 16ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας, ενημερωτική εσπερίδα με θέμα “Σχολικός εκφοβισμός: Συνεργασία σχολείου – οικογένειας-Τρόποι πρόληψης και αντιμετώπισης”.

Η εσπερίδα συνδιοργανώθηκε από το 12ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας, το 16ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας, το 2ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας, το Δημοτικό Σχολείο Κουλούρας και το 8ο Νηπιαγωγείο Βέροιας. Εισηγητής στην εσπερίδα ήταν ο κ. Βερτουδάκης Βασίλειος, σχολικός ψυχολόγος.

Ο εισηγητής ενημέρωσε αρχικά τους παραβρισκόμενους γονείς, κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς για διάφορα θέματα αναφορικά με μορφές κακοποίησης καθώς για τους τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισης.

Μετά την εισήγηση πολλοί γονείς κατέθεσαν τις ερωτήσεις τους κι ο ψυχολόγος απάντησε με επιστημονικότητα.

Ευχαριστούμε τον κ. Βερτουδάκη Β. για την όμορφη αυτή εισήγηση από την οποία αποκομίσαμε πολλά οφέλη.

1. ΕΣΠΕΡΙΔΑ 1Α
  2. ΕΣΠΕΡΙΔΑ 2Α