Μια όμορφη εκδήλωση για την 25η Μαρτίου

Με ιδιαίτερη χαρά και υπερηφάνεια εορτάσαμε και σήμερα Πέμπτη 30.03.2023 την επέτειο της 25ης Μαρτίου στο Σχολείο μας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β2 τμήματος με τη δασκάλα τους, την κ Ευμορφία Κ., οργάνωσαν μια εκδήλωση την οποία παρουσίασαν στον αύλειο χώρο του Σχολείου μας.

Η Πατρίδα μας, πανηγυρίζει δύο «Χαίρε». Το «Χαίρε Κεχαριτωμένη Μαρία» και το «Χαίρε ω Χαίρε Λευτεριά». Ο Μέγας Στρατηγός των Αγίων Αγγέλων, ο Αρχάγγελος Γαβριήλ έφερε στην Παναγία μας το χαρμόσυνο μήνυμα ότι θα γεννήσει τον Χριστό, ως απαρχή της Θείας Οικονομίας για τη σωτηρία των ανθρώπων. Γιορτάζουμε όμως και τον “ευαγγελισμό” της πατρίδος μας, που ξεκίνησε στις 25 Μαρτίου 1821 για να αποτινάξει τον τουρκικό ζυγό και να ζήσει ελεύθερο και υπερήφανο!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες μάς θύμισαν ήρωες και ηρωίδες που θυσιάστηκαν για την ελευθερία της πατρίδας μας: Μπουμπουλίνα Λασκαρίνα. Αθανάσιος Διάκος, Μάρκος Μπότσαρης, Παπαφλέσσας, Δέσπω Σουλιώτισσα, Κωνσταντίνος Κανάρης και τόσους άλλους. Ύμνησαν την Παναγία μας με τροπάρια και απολυτίκια, τραγούδησαν πατριωτικά τραγούδια, χόρεψαν τον λεβέντικο τσάμικο και τα κορίτσια υποδύθηκαν τις Σουλιώτισσες στον Ζάλογγο με έναν χορό!

Μικροί και μεγάλοι, γονείς, κηδεμόνες, εκπαιδευτικοί, παιδιά καταχειροκρότησαν τα παιδιά για την υπέροχη εκδήλωσή τους.
Η Δ/ντρια επιλογίζοντας συνεχάρη τα παιδιά και την υπεύθυνη δασκάλα του Β2 τμήματος και τόνισε πως κάθε κόκκος χώματος της πατρίδος μας είναι ποτισμένος με αίμα μαρτύρων και ηρώων κι εμείς πρέπει να στεκόμαστε με σεβασμό μπροστά στα όσια και τα ιερά που μάς χάρισαν οι πρόγονοί μας και να τα διαφυλάττουμε. Όπως γράφει και ο ποιητής “Δω κάτω κείτονται νεκροί που δεν πρόδωσαν ποτέ, που τύραννο δεν προσκύνησαν”. Με άξιο νου οφείλουμε να μελετούμε τον αγώνα τους, να τους τιμούμε και να προσπαθούμε να τους μοιάσουμε στον ηρωισμό και την αγάπη τους για τον Χριστό και την Ελλάδα.

1. 30.03.2023 2α
  2. 30.03.2023 1α