Άσκηση εκκένωσης σχολικού κτηρίου για την περίπτωση σεισμού

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Τρίτη 14.02.2023 και ώρα 11:25 π.μ. με επιτυχία η άσκηση  εκκένωσης του σχολικού κτηρίου για την περίπτωση σεισμού. Το πρωί, μετά την πρωινή προσευχή, οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν από τη Δ/ντρια του Σχολείου μας για την άσκηση σεισμού, που θα γίνει σε κάποια στιγμή του ωραρίου, δίχως να ενημερωθούν για την ακριβή ώρα, και δόθηκαν οι απαραίτητες οδηγίες και κατευθύνσεις.

Στη συνέχεια, οι εκπαιδευτικοί υπενθύμισαν στις αίθουσες τις απαραίτητες ενέργειες στις οποίες προβαίνουμε στην περίπτωση ενός σεισμού. Τη στιγμή που ακούστηκε το τριπλό παρατεταμένο χτύπημα του κουδουνιού, όλοι/ες με ιδιαίτερη σοβαρότητα ακολούθησαν τις οδηγίες και προστατεύτηκαν ανάλογα με τον χώρο που βρίσκονταν. Στη συνέχεια, μαθητές/τριες, εκπαιδευτικοί και το υπόλοιπο προσωπικό εξήλθαν του σχολικού κτηρίου, μετέβησαν στον  χώρο συγκέντρωσης, λήφθηκαν παρουσίες, επανατονίστηκαν οι οδηγίες για σεισμική δόνηση  σε ώρα μαθήματος αλλά και κατά τη διάρκεια διαλείμματος.  Η Δ/ντρια συνεχάρη τα παιδιά για την σοβαρότητα με την οποία αντιμετώπισαν το σενάριο και επεσήμανε κάποιες μικρές παραλείψεις.

1. ΣΕΙΣΜΟΣ 1Α
  2. ΣΕΙΣΜΟΣ 2Α