Οι πατάτες στη μεσογειακή διατροφή _ Μαθητικός Όμιλος Ολοήμερου 25.01.2023

Στον μαθητικό όμιλο του ολοήμερου Προγράμματος σήμερα Τετάρτη 25.01.2023 και στη συνέχεια της ενότητας της μεσογειακής διατροφής γνωρίσαμε τη διατροφική αξία της πατάτας. Οι πατάτες βρίσκονται στη βάση της διατροφικής πυραμίδας και είναι από τα πιο αγαπημένα φαγητά των παιδιών και των μεγάλων.

Εμείς όμως αγαπάμε τις πατάτες αλλά όχι τις τηγανητές! Για αυτό οι “μικροί μάγειρες” του 12ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας ΄λένε ΝΑΙ στις πατάτες αλλά ΟΧΙ στις τηγανητές. Σάς προτείνουμε πατάτες φούρνου σαν τηγανητές! Δοκιμάστε τις και δεν θα ξανατηγανίσετε ποτέ!

ΣΥΝΤΑΓΗ: Πατάτες φούρνου σαν τηγανητές!

Υλικά

ένα (1) κιλό πατάτες

3 κουταλιές λάδι

αλάτι, πάπρικα γλυκιά, λαδόκολλα για το ταψί

Ας μαγειρέψουμε

Βήμα 1ο: Καθαρίζουμε τις πατάτες και τις πλένουμε καλά.

Βήμα 2ο: Κόβουμε τις πατάτες και τις στεγνώνουμε καλά.

Βήμα 3ο: Σε ταψί στρώνουμε τη λαδόκολλα, αραδιάζουμε τις πατάτες, τις αλατοπιπερώνουμε, ρίχνουμε λίγο λάδι και ανακατεύουμε καλά.

Βήμα 4ο: Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 200 βαθμούς Κελσίου για 20 λεπτά της ώρας.

Βήμα 5ο: Σερβίρουμε με σαλάτα και τυρί φέτα (προαιρετικά).

1. ΕΙΚ 1Α
  2. ΕΙΚ 2Α