Η γωνιά ανάγνωσης χριστουγεννιάτικων ιστοριών

Αρκετές ημέρες πριν τα Χριστούγεννα δημιουργήσαμε στο Σχολείο μας, μέσα στην αίθουσα των εικαστικών, τη δικιά μας “γωνιά ανάγνωσης”! Επειδή στην ίδια αίθουσα λειτουργεί και η δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας, επιλέξαμε τον ίδιο χώρο όπου στρώσαμε το χαλί μας, απλώσαμε τα μαξιλάρια μας, εντοπίσαμε στη βιββλιοθήκη τα αγαπημένα μας παραμύθια και τα τακτοποιήσαμε σε ξεχωριστό ράφι στη βιβλιοθήκη.

Η καθηγήτρια των εικαστικών του Σχολείου μας, κ. Κατερίνα Αναστασίου, με πολλή προθυμία ανέλαβε τον ρόλο της παραμυθούς και εμείς κατά τμήμα τρέχαμε στη γωνιά μας αυτή για να ακούσουμε με λαχτάρα να μάς διηγείται όμορφα βιβλία με χριστουγεννιάτικες ιστορίες και στη συνέχεια συζητούσαμε ή δημιουργούσαμε εικαστικές δημιουργίες παίρνοντας αφορμή από τα βιβλία. Η κ. Κατερίνα επέλεγε ανάλογα με την τάξη και την ηλικία μας τα κατάλληλα χριστουγεννιάτικα βιβλία με τα ανάλογα μηνύματα. Τις παραμονές των Χριστουγέννων είχαμε την ευκαρία να δανειστούμε βιβλία για τις διακοπές μας.

1. ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ 1Α
  2. ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ 2Α