Χριστουγεννιάτικη γιορτή – Β1 τμήμα

Την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2022 τα παιδιά του Β1 τμήματος παρουσίασαν μια υπέροχη χριστουγεννιάτικη γιορτή. Ένα θεατρικό στο οποίο συμμετείχαν όλα τα παιδιά του τμήματος υποδυόμενα διάφορους ρόλους. Μας μετέφεραν στο περιβάλλον ενός ζεστού σπιτικού όπου όλοι ετοιμάζονται να γιορτάσουν τα Χριστούγεννα. Την παραμονή των Χριστουγέννων τα παιδιά της οικογενείας μαζί με τους φίλους τους ετοιμάζονται να πούνε σε όλους τα κάλαντα. Παίρνουν τα τρίγωνά τους και πριν να ξεκινήσουν τα “λένε” στη γιαγιά και τους οικείους του σπιτιού τους. Η γιαγιά ζητά να ακούσει διάφορα κάλαντα όπως της Μακεδονίας, της Κρήτης, τα μωραϊτικα κλπ. Έτσι μας μεταφέρουν σε διάφορα μέρη της Ελλάδος διαλαλώντας το μήνυμα της Γέννησης του Χριστού. Στη συνέχεια η γιαγιά διηγείται στα παιδιά την ιστορία της Γέννησης και μάς μεταφέρει νοητά στη Βηθλεέμ και τη νύχτα των Χριστουγέννων.

Ήταν μια υπέροχη παράσταση, η οποία καταχειροκροτήθηκε αρχικά από τους γονείς/κηδεμόνες του τμήματος και στη συνέχεια από τα υπόλοιπα παιδιά του Σχολείου μας, καθώς τα παιδιά μας παρουσίασαν δυο φορές το θεατρικό εξαιτίας της ελλείψεως αίθουσας εκδηλώσεων και της στενότητος του διαθέσιμου χώρου.

Θερμά συγχαρητήρια στις μαθήτριες, τους μαθητές και τη δασκάλα του Β1 τμήματος, κ. Γκιουλέκα Δέσποινα.

1. Β1 Χριστούγεννα A
  2. Β1 Χριστούγεννα 7 A