Φτιάχνοντας τρουφομπαλίτσες στον μαθητικό όμιλο του ολοήμερου

Την Τετάρτη 16.11.2022 στον μαθητικό όμιλο του Ολοήμερου προγράμματος τα παιδιά έφτιαξαν πεντανόστιμες τρουφομπαλίτσες με την φροντίδα της κ. Σοφίας Αργυρίου.

Η αφορμή δόθηκε από τις πολλές εορτές που γιορτάζουμε μέσα στον μήνα Νοέμβριο. Στο πλαίσιο του ευρύτερου θέματος του ομίλου “Υγιεινή διατροφή – Αγωγή του καταναλωτή”, τα παιδιά έφτιαξαν με τα χεράκια τους τις εύγευστες τρουφομπαλίτσες.

Καθώς ο Νοέμβριος είναι ένας μήνας με πολλές γιορτές, για όλα τα παιδάκια που γιορτάζουν, τα μικρά μαγειράκια του 12ου Δημ. Σχολείου Βέροιας διάλεξαν και μάς προτείνουν ζωηρές μπαλίτσες με τρούφα.

Την συνταγή άντλησαν από το βιβλίο της Γλώσσας της Γ΄ τάξης Δημοτικού, σελίδα 41.

Μπορείτε κι εσείς να τις δοκιμάσετε και θα μάς θυμηθείτε!

Καλή επιτυχία και καλή σας όρεξη!

Μπορείτε να διαβάσετε τη συνταγή ΕΔΩ: http://12dim-veroias.ima.sch.gr/newpage/wp-content/uploads/2022/11/ΣΥΝΤΑΓΗ-ΤΡΟΥΦΟΜΠΑΛΙΤΣΕΣ.pdf

1. ΤΡΟΥΦΕΣ 11Α
  2. ΤΡΟΥΦΕΣ 3Α