Διδακτική επίσκεψη Γ1 και Γ2 τμημάτων στο Λαογραφικό Μουσείο Πολυδενδρίου

Την Τρίτη  18 Οκτωβρίου 2022, τα δύο τμήματα της Γ’ τάξης επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο στο Πολυδένδρι Ημαθίας. Στο μικρό και φιλόξενο χώρο του παλιού δημοτικού σχολείου ανακαλύψαμε «θησαυρούς» της λαϊκής μας παράδοσης και ταξιδέψαμε στα χρόνια τα παλιά… Παροπλισμένα γεωργικά εργαλεία, βαριά οικιακά σκεύη, παραδοσιακές ενδυμασίες,  αγαπημένα παιδικά παιχνίδια και νομίσματα,  παρουσιάστηκαν με μεράκι από τον κ. Μπάτσιο Στέργιο, εμπνευστή και επιμελητή αυτής της πολύτιμης συλλογής. Ξεχωριστή νότα αποτέλεσε η σχολική αίθουσα των παλιών χρόνων εξοπλισμένη με τα αντίστοιχα θρανία και σχολικά είδη καθώς και τα αναγνωστικά των πρώτων δεκαετιών του 1900. Η θέα από τον αύλειο χώρο ήταν μοναδική  και η χαρά μας απερίγραπτη.

Ήταν μια όμορφη εκπαιδευτική επίσκεψη! Θερμές ευχαριστίες στον κ. Μπάτσιο Στ., ο οποίος μας υποδέχθηκε και μας ξενάγησε στους χώρους του Μουσείου.