Δράση για την προστασία των φυσικών καταστροφών_ Ε’ και Β΄ τάξεις

Στo πλαίσιo των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα τις φυσικές καταστροφές και την πολιτική προστασία οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ε1 και Ε2 μαζί με τις δασκάλες τους κ. Ντίκου Μαρία και κ. Σπυροπούλου Ιωάννα υποδέχτηκαν στον αύλειο χώρο του σχολείου μας, στις 20 Δεκεμβρίου 2021, κλιμάκιο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Βέροιας.

Σκοπός αυτής της επίσκεψης ήταν τα παιδιά να ενημερωθούν σχετικά με τους σεισμούς καθώς και για τα μέτρα πρόληψης και αντιμετώπισής τους. Τα παιδιά παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ενημέρωση, συζήτησαν με τους πυροσβέστες για την απόκτηση καλών πρακτικών σε καταστάσεις κινδύνου και επιπλέον είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν καλύτερα το σπουδαίο επάγγελμα του πυροσβέστη.

Το σχολείο μας ευχαριστεί θερμά την Πυροσβεστική Υπηρεσία για την άμεση ανταπόκριση.