Πρόγραμμα etwinning

Για το Σχολικό έτος 2011-2012, τα δύο τμήματα των Γαλλικών της Ε΄ τάξης συμμετέχουν σ? ένα έργο etwinning σε συνεργασία με άλλα δυο σχολεία: ένα δημοτικό από την πόλη Vouillers της Γαλλίας και ένα από το Buzau της Ρουμανίας.

To πρόγραμμα πραγματοποιείται επί το πλείστον στα γαλλικά και μέσω υπολογιστών.

Πρόκειται για  ένα πρόγραμμα που θα βάλει τους μαθητές του δημοτικού που προέρχονται από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες σε πραγματικές καταστάσεις επικοινωνίας, για ν? αφυπνίσει  την αγάπη για εκμάθηση ξένων γλωσσών, την επαφή και τη συνεργασία.

Επιμέρους στόχοι του προγράμματος είναι οι μαθητές/τριες:

• Να μάθουν μια ξένη γλώσσα μέσα από μια ευχάριστη διαδικασία
  • Να εξοικειωθούν με τις νέες τεχνολογίες.
  • Να αισθανθούν αυτοπεποίθηση μέσα από την ανταλλαγή πληροφοριών
  • Ν? αναπτυχθεί μια θετική στάση απέναντι στην ξένη γλώσσα και πολιτισμό
  • Να τονιστεί η δημιουργικότητα και ο παιγνιώδης  χαρακτήρας της εκμάθησης μιας ξένης γλώσσας στο Δημοτικό Σχολείο και ν? αποκαλυφθούν κρυφά ταλέντα και νέες δεξιότητες.

Για περισσότερες πληροφορίες συμβουλευτείτε το blog της συνεργασίας : www.unblogplusieurscopains.blogspot.com