Πανελλήνια Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού _ Τμήμα Ε2

Με αφορμή την πρόσφατη Πανελλήνια Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού στις 6 Μαρτίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ε2 μαζί με τη δασκάλα τους κ. Σπυροπούλου Ιωάννα πραγματοποίησαν μία σειρά από δράσεις (προβολή ταινίας μικρού μήκους, παρουσίασης, ανάγνωσης ιστοριών) με στόχο την ενημέρωση, την ευαισθητοποίηση αλλά και την κινητοποίησή τους ενάντια σε κάθε μορφή εκφοβισμού.

Τα παιδιά συζήτησαν για το φαινόμενο του bullying, εξέφρασαν τις σκέψεις, τις εμπειρίες και τους προβληματισμούς τους, πρότειναν τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισης, ενώ, στο τέλος, έστειλαν το δικό τους μήνυμα κατά της βίας στα σχολεία δημιουργώντας μία αφίσα που εμπνεύστηκαν από το βιβλίο της Martine Agassi «Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε».