Υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος Στ2 τμήματος: ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ – ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΨΗ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Στ2 τμήματος υλοποιούν την τρέχουσα σχολική χρονιά εκπαιδυτικό πρόγραμμα με θέμα “Διαφορετκότητα-Συμπερίληψη”. Σκοπός του προγράμματος είναι να κατανοήσουν οι μαθητές/τριες την ισότιμη συμμετοχή όλων των παιδιών, τον σεβασμό της κάθε διαφορετικής προσωπικότητας και την αποδοχή της. Έτσι οραματίζονται ένα σχολείο για όλα τα παιδιά.

Διάφορες δράσεις υλοποιούνται από τα παιδιά του τμήματος΅: Κατασκευάζουν το δέντρο των ικανοτήτων τους. Αντιλαμβάνονται τι σημαίνει αναπηρία και ποιες είναι οι ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Μπαίνουν στη θέση παιδιών με διάφορες αναπηρίες βιώνοντας τις δυσκολίες μέσα από τα παιχνίδια. Ζωγραφίζουν στιγμιότυπα καθημερινότητας παιδιών με αναπηρία. Παρακολουθούν βίντεο αυτών των παιδιών. Καταγράφουν τις δέκα πιο σημαντικές αξίες της συμπερίληψης. Εντοπίζουν εμπόδια που αντιμετωπίζουν  αυτά τα άτομα τόσο στο σχολείο, όσο και στην πόλη γενικότερα. Καταγράφουν τα συναισθήματα μέσα από κάθε εργασία που συνεχώς εμπλουτίζονται.

Το πρόγραμμα τελειώνει με συζήτηση στα πλαίσια μιας αυτοαξιολόγησης.