Επίσκεψη στο Βήμα του Αποστόλου Παύλου

Στο σημείο όπου στη Βέροια ο Απ. Παύλος κήρυξε τη χριστιανική πίστη και βρίσκεται σήμερα ένα θρησκευτικό μνημείο, το λεγόμενο «Βήμα του Απ. Παύλου», επισκέφθηκαν τα παιδιά της Β΄ τάξης του Σχολείου μας. Οι μαθητές/τριες των δυο τμημάτων είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τις εντυπωσιακές ψηφιδωτές αγιογραφίες με τις οποίες είναι διακοσμημένο το μνημείο αλλά και τον ανδριάντα του Αποστόλου των Εθνών Παύλου που είναι τοποθετημένος στον χώρο δίπλα στο μνημείο.

Οι δασκάλες των παιδιών τούς μίλησαν για το μνημείο θρησκευτικής κληρονομιάς, για το πέρασμα του Απ. Παύλου από τη Βέροια αλλά και την απήχηση του κηρύγματός του, που φανερώνουν τη σπουδαιότητα της πόλης στα πρώτα βήματα του Χριστιανισμού αλλά και το ρόλο που διαδραμάτισε η πόλη στη μετέπειτα διάδοση και την καθιέρωση της χριστιανικής πίστης στον ελλαδικό χώρο.

1. PC131032α
  2. PC131033α