Χριστουγεννιάτικα παραμύθια στην αγκαλιά της Παναγιάς μας!

Μια υπέροχη εμπειρία βίωσαν οι μαθήτριες και οι μαθητές των τριών τμημάτων της Α΄ τάξης του σχολείου μας, καθώς σε διαφορετικές χρονικές στιγμές επισκέφθηκαν την εκκλησία της Παναγίας της Βαλτεσινής στην περιοχή της Κυριώτισσας προκειμένου να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα “Παραμύθια στην αγκαλιά της Παναγιάς μας”.

Εκεί τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν αυτόν τον βυζαντινό ναό, να θαυμάσουν και να προσκυνήσουν τις βυζαντινές τοιχογραφίες και στη συνέχεια να ακούσουν υπέροχα χριστουγεννιάτικα παραμύθια που τους διηγήθηκε με ιδιαίτερα γραφυρό και τρυφερό τρόπο η κ. Φώτω Παπαργυρούδη, αρχαιολόγος της 11ης Εφορείας Βυζαντινών Αρχαιοτήτων.

Στη συνέχεια τα παιδιά εκφράστηκαν με καλλιτεχνικό τρόπο ζωγραφίζοντας τις εντυπώσεις από την ιστορία που άκουσαν.

1. παναγία 002α
  2. παναγία 003α
  3. παναγία 005α
  4. παναγία 006α