ΕΞΥΠΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ!

Ένα πρόγραμμα του EYZHN για την διατροφή παρακολούθησαν σήμερα, Δευτέρα 1/12/2015, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης (Δ1, Δ2, Δ3 τμήματα). Συγκεκριμένα, μετά από πρόσκληση του σχολείου μας, επισκέφθηκε το σχολείο μας ένας διατροφολόγος, που μίλησε στα παιδιά για την υγιεινή διατροφή, τις κατηγορίες τροφίμων και τις διατροφικές ανάγκες των παιδιών. Υπεύθυνη καθηγήτρια για το πρόγραμμα στο σχολείο μας η κ. Μιχαηλίδου Ελένη (ΠΕ11).
Το ΕΥΖΗΝ είναι ένα πρόγραμμα του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου σε συνεργασία με τo Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας & Θρησκευμάτων. Κύριος στόχος του προγράμματος είναι διασφάλιση της υγιούς ανάπτυξης των παιδιών, μέσα από την υιοθέτηση ισορροπημένων συνηθειών διατροφής και σωματικής δραστηριότητας.