ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ

Το τέλος του χειμώνα και τον ερχομό της άνοιξης και των χελιδονιών μας τραγούδησαν σήμερα τα παιδιά της Α΄ και της Β΄ τάξης του σχολείου μας. Από την αρχαιότητα γιόρταζαν τα παιδιά το καλωσόρισμα της άνοιξης με τα «χελιδονίσματα».  Κρατώντας ένα ομοίωμα χελιδονιού, τριγύριζαν στην πόλη και ζητούσαν φιλέματα. Πρόκειται για το γνωστό έθιμο της χελιδόνας. Σε κάθε μεριά της Ελλάδας, τα παιδιά ξεχύνονταν στους δρόμους για να καλωσορίσουν τα χελιδόνια, τους αγγελιοφόρους της άνοιξης. Κρατούσαν στα χέρια τους ένα ξύλινο χελιδόνι και του κρεμούσαν στο λαιμό κουδουνάκια. Πήγαιναν από σπίτι σε σπίτι και έλεγαν τα «χελιδονίσματα» ενώ τα κουδουνάκια συνόδευαν το τραγούδι τους.

Έτσι και σήμερα τα παιδιά μας τραγούδησαν τα κάλαντα της άνοιξης για να την υποδεχθούμε όλοι μαζί.  Κρατώντας ο καθένας στα χέρια του τη χελιδόνα που έφτιαξε τραγούδησαν στους υπόλοιπους μαθητές/τριες του σχολείου μας, λίγο μετά την πρωινή προσευχή, τα χελιδονίσματα. Τα παιδιά και οι γονείς που παρευρίσκονταν ξαφνιάστηκαν και  χειροκρότησαν τα παιδιά!