ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΒΕΡΓΙΝΑΣ

Το Αρχαιολογικό Μουσείο Βεργίνας επισκέφθηκαν οι μαθητές/τριες της Γ΄τάξης (Γ1, Γ2 και Γ3 τμήματα) με τη συνοδεία των δασκάλων τους, κ. Αντωνίου Γεώργιου, κ. Παπαδοπούλου Μαρίνας και κ. Σιδηροπούλου Ελένης. Στη συνέχεια συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ¨Βασιλικοί Παίδες” σε χώρο του πρώην Δημαρχείου της Βεργίνας.  Το πρόγραμμα αυτό έχει στόχο να παρουσιάσει όψεις του αρχαίου βίου στην κοιτίδα του μακεδονικού βασιλείου, προσεγγίζοντας πτυχές των θεσμών της εκπαίδευσης, της παιδικής ηλικίας, της εφηβείας και της ενηλικίωσης. Τα παιδιά μέσα από δραστηριότητες γνώρισαν τις ασχολίες των «παίδων» και των «εφήβων» στη βασιλική αυλή, την εκπαίδευση και την αμφίεσή τους, το γυμνάσιο και τον οίκο. Συμμετείχαν σε δραστηριότητες, όπως κατασκευή ενδυμάτων, καυσίας, υφαντού σε αργαλειό, παζλ και αναμνηστικού της επίσκεψης από πηλό.

Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα για το πρόγραμμα στο παρακάτω βιβλίο:

Βασιλικοί Παίδες βιβλίο για το μαθητή