Επίσκεψη στη Δημόσια Βιβλιοθήκη Βέροιας

Οι μαθητές / τριες του Στ2 τμήματος με τη δασκάλα τους, κ. Παπαδοπούλου Μαρία, επισκέφθηκαν τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Βέροιας για να συμμετάσχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Εσύ και μόνο» της Linda Kranz.

mono

Την Τετάρτη 12 Νοεμβρίου πήγαμε με την τάξη μου στη Δημόσια βιβλιοθήκη και συμμετείχαμε σε μια δραστηριότητα. Όταν φτάσαμε μας υποδέχτηκε με χαρά η υπεύθυνη της δραστηριότητας και αφού μας συστήθηκε, μας ενημέρωσε για τις ώρες λειτουργίας της βιβλιοθήκης και τι μπορεί να μας προσφέρει.
Αργότερα παρακολουθήσαμε σε προβολή το εικονογραφημένο βιβλίο « Εσύ και μόνο ». Η ιστορία ενός ψαριού που ήτανε η ώρα να φύγει και οι γονείς του τού δίνανε συμβουλές για το τι θα κάνει στο δρόμο του. Ακολούθησε συζήτηση, γράψαμε και ζωγραφίσαμε τα δικά μας μηνύματα όπως : Εγώ και μόνo! θα κάνω τον κόσμο καλύτερο αν?.
Όταν τέλειωσε η δραστηριότητα όσοι είχαν κάρτα δανειστήκανε βιβλία και μετά φύγαμε για το σχολείο. Περάσαμε πολύ ωραία θα ήθελα να ξαναπάμε!!!!!!!

Ταχματζίδου Εύα -μαθήτρια

Ακολουθεί βίντεο