Εκπαιδευτική επίσκεψη της Δ΄τάξης στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Έδεσσας

Την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2011 τα παιδιά της Δ΄ τάξης του σχολείου μας (συνολικά τρία τμήματα) επισκέφθηκαν το Kέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ)  Έδεσσας προκειμένου να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα «Ο Σκίουρος Σβούρας και το Υπαίθριο Μουσείο Νερού», στα πλαίσια του προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με θέμα σχετικό με το νερό που υλοποιούν την τρέχουσα σχολική χρονιά.

Τα παιδιά συνοδευόμενα από τους/τις δασκάλους/ες τους, Λώτη Παναγιώτα, Μητροπούλου Ολυμπία και Γεώργιο Αντωνίου,  επισκέφτηκαν το χώρο του ΚΠΕ και ξεναγήθηκαν στον αναπαλαιωμένο αλευρόμυλο του Σαλαμπάση. Εκεί άκουσαν και έζησαν ένα διαφορετικό παραμύθι για το σκίουρο με άμεσο και ζωντανό τρόπο.  Ήταν εμπλουτισμένο με ήχους της φύσης από μουσικά όργανα, κατασκευασμένα από φυσικά υλικά, τα οποία είχαν τα παιδιά την ευκαιρία να τα χρησιμοποιήσουν. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στο πάρκο και κατέληξαν στον καταρράκτη.  Εκεί παρατήρησαν τη ζωντάνια και  την ορμή του νερού, το φυσικό περιβάλλον γύρω από αυτόν, το ουράνιο τόξο που σχηματιζεται από τις σταγόνες κ.α. Με αφορμή την εμφάνιση του ουράνιου τόξου, οι μαθητές/τριες σχημάτισαν με χρωματιστά πανιά ένα ουράνιο τόξο και με τη βοήθεια του τραγουδιού του σκίουρου θυμόντουσαν και τη σειρά των χρωμάτων..

Ήταν μια όμορφη εμπειρία για τα παιδιά μας..