Οι εργασίες των μαθητών/τριών στο 6o Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Στο 6ο Mαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής συμμετείχαν 49 μαθητές και μαθήτριες και από τα τρία τμήματα της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας. Οι μαθητές/τριες έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και δημιούργησαν εντυπωσιακές εργασίες με τη χρήση του προγράμματος Scratch.

Μπορείτε να δείτε τις επτά (7) εργασίες που δημιούργησαν οι μαθητές/τριες κάνοντας κλικ παρακάτω στον σύνδεσμο με το όνομα της εργασίας.

1η εργασία:  Αυτό το ξέρεις;. Πρόκειται για ένα παιχνίδι γνώσεων.

2η εργασία: Μη φοβάσαι! Μίλα!.  Δύο ιστορίες σχολικού εκφοβισμού.

3η εργασία: Οικολογία-Κομποστοποίηση. Μία ιστορία με θέμα την κομποστοποίηση υλικών.

4η εργασία:  Τι θα φάω σήμερα;. Είναι μία ιστορία με θέμα τους κανόνες υγιεινής διατροφής.

5η εργασία: Eco news“.  Μικρές ιστορίες με περιβαλλοντικά θέματα.

6η εργασία: To pac man μου, που είναι μία παραλλαγή του γνωστού παιχνιδιού.

7η εργασία:  Το ηλιακό μας σύστημα. Ένα γαλαξιακό ταξίδι στο ηλιακό μας σύστημα.

Θα ήθελα να συγχαρώ τους μαθητές/τριες μου για τις πραγματικά ιδιαίτερα αξιόλογες εργασίες τους.

ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!