Απογευματινές Δραστηριότητες

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας έχει δημιουργήσει ένα πρόγραμμα απογευματινών δραστηριοτήτων, που σκοπό έχουν την καλλιέργεια των ιδιαίτερων κλίσεων κάθε μαθητή/τριας, την ψυχαγωγία μέσα από την άθληση, τη μάθηση μέσα από το δημιουργικό παιχνίδι και την καλλιέργεια της αποκλίνουσας σκέψης.

Το πρόγραμμα των απογευματινών δραστηριοτήτων διαμορφώνεται έτσι ώστε τα παιδιά να μπορούν να επιλέξουν περισσότερες από μία δραστηριότητες, αν το επιθυμούν. Οι δραστηριότητες πραγματοποιούνται εφόσον συμπληρωθεί ο απαραίτητος αριθμός συμμετοχών.

Εκμάθηση Ελληνικών Παραδοσιακών Χορών

Με το πρόγραμμα αυτό επιδιώκεται η επαφή των μαθητών/τριών με τον ελληνικό λαϊκό πολιτισμό μέσα από τους παραδοσιακούς χορούς. Στόχoι της δραστηριότητας είναι :

? Καλλιέργεια της αγάπης για τη λαϊκή παράδοση
? Γνωριμία με την πολιτιστική μας κληρονομιά
? Καλλιέργεια ομαδικού πνεύματος

Κάθε Παρασκευή 17.00 ? 18.00 (τμήμα αρχαρίων) και 18.00 έως 19.00 (τμήμα προχωρημένων).

Μαθήματα σκακιού

Τα μαθήματα απευθύνονται σε όλους τους μαθητές/τριες και σκοπός τους είναι να «αντλήσουν ιδέες δημιουργικές, να βελτιώσουν την στρατηγική και τακτική τους, να αισθανθούν τα σκακιστικά μονοπάτια σκέψης ως τρόπο ζωής μέσω της ψυχαγωγίας του πνευματικού αυτού παιχνιδιού.»

Κάθε Παρασκευή 18.00-19.00 (τμήμα αρχαρίων) και 19.00 έως 20.00 (τμήμα προχωρημένων).