Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΜΑΣ ΦΙΛΟΙ !!!

book1

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου σήμερα και αποφασίσαμε να μοιραστούμε τις σκέψεις μας μαζί σας.

Η προσφορά του βιβλίου είναι μεγάλη, γιατί το κείμενο μαζί με τις εικόνες προσφέρει αισθητική απόλαυση. Οι εικόνες και οι λέξεις έχουν δύναμη και μας ταξιδεύουν στο χώρο της φαντασίας, μπορούμε να ονειρευτούμε, να σκεφτούμε  με απλό τρόπο και να βρούμε λύσεις με θέματα που μας απασχολούν.

Μαθαίνουμε να εκφραζόμαστε και να επικοινωνούμε με τους άλλους και με τον εαυτό μας. Το παιδικό βιβλίο μας ταξιδεύει μέσα από τις εικόνες και τις σκηνές σε διάφορους κόσμους και μας επιτρέπει να περάσουμε ευχάριστα μέσα στις σελίδες του.

Επίσης προσφέρει ήθος, χαρακτήρα και πολιτισμικές αξίες. Μέσα από τις σελίδες των περισσότερων παιδικών βιβλίων ξεπροβάλλουν οι ανθρώπινες αξίες. Διαβάζοντας ένα βιβλίο αναπτύσσουμε την κρίση μας, καταλήγουμε σε διάφορα συμπεράσματα, αντιμετωπίζουμε τους φόβους και τις επιθυμίες μας.

Από πολύ μικρή ηλικία η προσφορά των βιβλίων είναι μεγάλη, ώστε αργότερα, όταν μεγαλώσουμε,  να συνεχίσουμε την ανάγνωση.

Από τους μαθητές/τριες τoυ ΣΤ2΄ τμήματος

ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ  AΡXIZEI ΜΙΑ ΓΙΟΡΤΗ

Μπορεί ο ήλιος να λάμπει.

Μπορεί και να πέφτει βροχή.

Μπορεί του πολέμου τη φρίκη

Η αγάπη να τη μισεί.

Κορίτσια ίσως να φεύγουν.

Αγόρια να μένουν εκείβ β

Όλα  μπορεί να συμβαίνουν,

Αν έτσι το θέλει η πλοκή.

Άνοιξη  μπορεί να φουντώνει,

Τρεις  μήνες  όλα  ν? ανθίζουν.

Σιωπηλά τραγούδια οι λέξεις

Μπορεί να σου ψιθυρίζουν.

Καρδιές μπορεί να ματώνουν.

Ίσως  φαντάσματα είδες.

Όλα μπορεί να συμβαίνουν

Όταν γυρνάς τις σελίδες.

Τα βιβλία μπορεί να τελειώνουν,

Τα χαμόγελα ίσως να μείνουν.

Οι ιστορίες πλάθονται μ? όνειρα

Που αλήθειες μπορεί και να γίνουν.

Ανδρουτσοπούλου- Λότη Πέτροβιτς