“Φωνές νερού μυριάδες”

Στα πλαίσια της πανελλήνιας επικοινωνιακής δράσης του Υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού με τίτλο “Περιβάλλον και Πολιτισμός”  και της θεματικής ενότητας “Φωνές νερού μυριάδες”  και σε μία προσπάθεια να αναδειχθούν και να τονιστούν οι αλληλένδετοι δεσμοί ανάμεσα στο φυσικό και πολιτιστικό περιβάλλον της πόλης μας, το Βυζαντινό Μουσείο της πόλης, οργανώνει ξεναγήσεις στο μαθητικό κοινό.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Δ΄τάξης του Σχολείου μας συνοδευόμενες/-οι από τους εκπαιδευτικούς  των αντίστοιχων τμημάτων, κ. Λώτη Παναγιώτα, κ. Αντωνίου Γεώργιο και κ. Μητροπούλου Ολυμπία,  επισκέφθηκαν το Μουσείο. Εκεί η υπεύθυνη του προγράμματος κ. Μαρία Χειμωνοπούλου, αρχαιολόγος, τους μίλησε για τη χρήση του νερού  και τα σκεύη που χρησιμοποιούσαν τα παλιά χρόνια και τόνισε τη σημασία του νερού και τις ποικίλες διαστάσεις της αξίας του στη ζωή των ανθρώπων από την αρχαιότητα έως και σήμερα. Επίσης, ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου. Τα παιδιά του τμήματος υλοποιούν την  τρέχουσα σχολική χρονιά 2011-12 πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα “Τρέχει, τρέχει το νερό!”  Στο τέλος, ζωγράφισαν και έγραψαν για τις εντυπώσεις τους από το Μουσείο.