Άσκηση σεισμού

Την Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2011 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας προγραμματισμένη άσκηση σεισμού και εκκένωσης του κτιρίου, με σκοπό να διερευνηθεί ο βαθμός ετοιμότητας κυρίως των μαθητών/τριών αλλά και των εκπαιδευτικών του σχολείου μας.

Το πρωί έγινε μια ολιγόλεπτη παρουσίαση του σεναρίου και υπενθύμιση των ενδεδειγμένων αντιδράσεων στο σύνολο των μαθητών και των εκπαιδευτικών από τη Δ/ντρια του σχολείου και στη συνέχεια κατά τη διάρκεια της 5ης διδακτικής ώρας ακολούθησε το σενάριο της σεισμικής δόνησης, τα μέτρα αυτοπροστασίας, η εκκένωση του κτιρίου και η προώθηση των μαθητών/τριών στον προκαθορισμένο χώρο συγκέντρωσης και λήψη παρουσιών.

Το επίπεδο κρίθηκε ικανοποιητικό, αν και εντοπίστηκαν κάποια αδύναμα σημεία. Παρόλα αυτά όμως, η εμπειρία που αποκτάται και οι λεπτομέρειες που διαπιστώνονται ότι χρήζουν βελτίωση από τέτοιου είδους προγραμματισμένες ασκήσεις, κρατούν σε υψηλό επίπεδο ετοιμότητας και συνεργασίας όλους τους εμπλεκόμενους.