Καλωσόρισμα της άνοιξης!

Το πρωί της Παρασκευής 21/03/2014 μετά την πρωινή προσευχή μας περίμενε μια έκπληξη! Τα παιδιά του Β3 τμήματος μας τραγούδησαν τα κάλαντα της άνοιξης (χελιδονίσματα). Στη συνέχεια μαζί με τα παιδιά του Ε2 τμήματος και μετά τον εκκλησιασμό τους στην προηγιασμένη θεία λειτουργία στην ενορία της Αγίας Παρασκευής, τραγούδησαν τα κάλαντα στον ιερέα της ενορίας, πατέρα Ναθαναήλ, και στους παριστάμενους ενορίτες. Όλοι τους ενθουσιάστηκαν και συνεχάρησαν τα παιδιά και τη δασκάλα τους, κ. Καπετανάκη Ευμορφία, για την πολύ όμορφη πρωτοβουλία. Ο πατέρας Ναθαναήλ μίλησε στα παιδιά για την περίοδο της Μ. Σαρακοστής, που διανύουμε, και τη σημασία της και χάρισε μια εικονίτσα της Ανάστασης του Κυρίου μας σε καθένα από τα παιδιά.

Επιστρέφοντας για το σχολείο τα παιδιά τραγούδησαν τα κάλαντα και σε άλλα σημεία της γειτονιάς του σχολείου μας (καταστήματα, σπίτια των μαθητών/τριών…). Όλοι έδιναν συγχαρητήρια στα παιδιά και τους εύχονταν και “του χρόνου!”