Ομιλία για τον σχολικό εκφοβισμό

Την Δευτέρα 17 Μαρτίου 2014 στις 16.15 το απόγευμα στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε ανοιχτή ομιλία-συζήτηση για το σχολικό εκφοβισμό και το ρόλο του σχολείου και της οικογένειας στην πρόληψη και αντιμετώπιση τέτοιων περιστατικών. Ομιλήτρια ήταν η κ. Βάχλα Αικατερίνη,  Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Ημαθίας. Στόχος ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των γονέων/κηδεμόνων για τις σοβαρές επιπτώσεις του σχολικού εκφοβισμού στην ψυχική και σωματική υγεία των παιδιών προκειμένου να υπάρξει αποτελεσματικότερη πρόληψη και αντιμετώπιση του φαινομένου. Η συμμετοχή των γονέων ήταν εντυπωσιακή. Οι γονείς μοιράστηκαν ανησυχίες, σκέψεις, προτάσεις και γνώσεις ώστε σχολείο και οικογένεια μαζί να συμβάλλουμε στην ισορροπημένη ψυχοκοινωνική ανάπτυξη του παιδιού.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Βάχλα Αικατερίνη για την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας και την αμεσότητα με τη  οποία προσέγγισε το θέμα ώστε να είναι φανερό το ενδιαφέρον και ο προβληματισμός των γονέων. Όλοι νιώσαμε πως μπορούμε κι έχουμε τη δύναμη και τη θέληση να συνεργαστούμε για να αποτρέψουμε συμπεριφορές που πληρώνουν τους συνανθρώπους μας.